Pacjent z chorobą zakaźną w gabinecie stomatologicznym
Reklama

Pacjent z chorobą zakaźną w gabinecie stomatologicznym

Choroby zakaźne towarzyszą człowiekowi od początku istnienia świata, dzięki szczepieniom ochronnym i poprawie warunków higienicznych niektóre z nich odchodzą w zapomnienie (na przykład ospa prawdziwa), ale też pojawiają się nowe – takie jak zachorowania wywołane wirusem Zika. Pracując w obszarze opieki zdrowotnej, należy pamiętać, że każdego pacjenta należy traktować jak potencjalne źródło zakażenia. Pacjent korzystający z usług podmiotu leczniczego, w tym gabinetu stomatologicznego, może nie poinformować o tym, że jest nosicielem choroby zakaźnej bądź jest chory na chorobę zakaźną. Nosicielstwa zakaźnych czynników biologicznych i niektórych przewlekłych chorób zakaźnych „nie widać”, w związku z czym prawidłowe procedury sanitarno-higieniczne, zastosowanie środków ochrony indywidualnej przez pracowników oraz szczepienia ochronne mogą zminimalizować ryzyko zakażenia, a tym samym ryzyko powstania choroby zakaźnej.

Zakażenia mogą dotyczyć nie tylko personelu medycznego, ale również pacjentów. Na pacjentów zakażenia mogą szerzyć się krzyżowo poprzez ręce personelu oraz nieprawidłowo przygotowane wykorzystywane narzędzia i sprzęt medyczny. Artykuł ma na celu przypomnienie niektórych wiadomości z obszaru chorób zakaźnych oraz przedstawienie epidemiologii wybranych chorób zakaźnych w Polsce.

Drogi szerzenia się zakażeń

Drogi szerzenia się zakażeń to możliwości przenoszenia się chorobotwórczych mikroorganizmów ze źródła zakażenia (w tym pacjenta) na organizmy wrażliwe (np. personel medyczny lub innego pacjenta). Drogi, którymi mogą szerzyć się zakażenia i choroby zakaźne, to drogi: krwi, kontaktowa, oddechowa, pokarmowa, poprzez wektory (przenosicieli), płciowa oraz wertykalna. By doszło do zakażenia, musi zaistnieć szereg warunków: transmisja drogą możliwą do zakażenia, wrażliwoś...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.