Pacjent z depresją w gabinecie stomatologicznym w czasie pandemii
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Pacjent z depresją w gabinecie stomatologicznym w czasie pandemii COVID-19

Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (serotonin–norepinephrine reuptake inhibitors – SNRI)

SNRI są często wybierane jako leki pierwszego wyboru w leczeniu depresji. Do tej grupy należą m.in. wenlafaksyna i duloksetyna (41). Hamują zarówno wychwyt zwrotny serotoniny, jak i noradenaliny (42). Badania sugerują, że stosowanie SNRI wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia suchości w jamie ustnej w porównaniu do SSRI (40).

SARI – antagoniści receptorów serotoninowych 5-HT2 i inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny

Do podanej grupy należy trazodon (43). Dokładny mechanizm działania trazodonu na objawy depresji nie jest w pełni poznany, ale prawdopodobnie jest związany z wpływem leku na aktywność serotoninergiczną w ośrodkowym układzie nerwowym. Dowody uzyskane z badań klinicznych i danych przedklinicznych wskazują, że wpływ trazodonu na objawy depresyjne można przypisać jednoczesnemu hamowaniu transportera serotoniny i antagonizmowi receptorów 5-HT2A i 5-HT2C. Sugeruje się, że synergistyczne działanie trazodonu na te receptory wzmacnia działanie przeciwdepresyjne leku i poprawia tolerancję leku ze względu na zmniejszone skutki uboczne obserwowane w przypadku innych leków przeciwdepresyjnych, w tym SSRI (44). Metaanaliza, którą przeprowadzili Cappeta i wsp., wykazała, że jego stosowanie wiązało się z niewielkim ryzykiem kserostomii (40). Wykazano, że trazodon może powodować hipotonię ortostatyczną z omdleniami oraz że jednoczesne podawanie z aspiryną, NLPZ, lekami przeciwpłytkowymi, warfaryną lub innymi antykoagulantami zwiększa ryzyko krwawienia, zwłaszcza w przewodzie pokarmowym (44).

Leczenie pacjentów cierpiących z powo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.