Panaceum na overdenture – OT Equator Rhein’83 (Italia)
Reklama

Panaceum na overdenture – OT Equator Rhein’83 (Italia)

Artykuł na bazie 4 przypadków klinicznych pokazuje, w jaki sposób można zastosować zatrzaski niskoprofilowe.

TITLE: Panacea for overdenture – OT Equator Rhein’83 (Italia)
STRESZCZENIE: Artykuł na bazie 4 przypadków klinicznych pokazuje, w jaki sposób można zastosować zatrzaski niskoprofilowe.
SŁOWA KLUCZOWE: overdenture, biomimetyka
SUMMARY: The article shows how to use low-profile attachments based on 4 clinical cases.
KEYWORDS: overdenture, biomimetics

W przypadku bezzębia skuteczne rozwiązania protetyczne, które pozwalają pacjentom uzyskać wysoki komfort użytkowania protez dentystycznych, to wszelkie rozwiązania typu overdenture.

Niezależnie od sytuacji klinicznej w jamie ustnej pacjenta protetycznego już od ponad 30 lat można wykorzystać rozwiązania retencyjne proponowane przez system Rhein’83 (Italia), który specjalizuje się w połączeniach „elastycznych” pomiędzy metalową patrycą i matrycą z nylonu. To biomimetyka – torebka stawowa, która łączy powierzchnie stawowe kości, tworząc jednocześnie osłonę stawu – pokazała najwyższą skuteczność tego typu mechanicznych relacji w sytuacjach połączeń pomiędzy elementami stałymi, które muszą mieć możliwość ruchu. W przypadku połączeń retencyjnych w protetyce dentystycznej torebkę stawową imituje elastyczna matryca z nylonu, która łączy i ochrania połączenie oraz korzeń zęba lub implant przed mechanicznym przeciążeniem. Oczywiście połączenia „elastyczne” mogą być wykonywane w relacjach retencyjnych w sposób stabilny (rozległe belki retencyjne na implantach), aktywne w planowanym kierunku (krótkie belki retencyjne na dwóch implantach, współpracujące z podparciem na wyrostkach zębodołowych w brakach skrzydłowych) lub aktywne obwodowo w przypadku rozległych protez wspomaganych przez małą liczbę samodzielnych elementów retencyjnych zamontowanych na zachowanych korzeniach zębów lub implantach zębowych.

Patryce

System Rhein’83 proponuje do połączeń retencyjnych na zachowanych korzeniach zębów i implantach zębowych cztery typy połączeń (fot. 1): OT Equator (zatrzask niskoprofilowy o łącznej wysokości połączenia – patryca, matryca, pojemnik metalowy – 2,1 mm), Sphero Block Micro o średnicy patrycy 1,8 mm, Sphero Block Normo o średnicy 2,5 mm i Sphero Flex Normo (ruchoma patryca do rekompensaty nierównoległości z odchyleniem od osi długiej 8°) o średnicy 2,5 mm. Każdym z wymienionych typów patryc można wykonać zatrzask na zachowanych korzeniach zębów (fot. 2) lub implantach zębowych dowolnego systemu implantologicznego.

Wieloletnie doświadczenie ośrodka projektowania, centrum edukacyjnego oraz wieloletnie badania kliniczne i laboratoryjne umożliwiły uzupełnienie systemu o wszystkie elementy, które pozwalają skutecznie i szybko budować rozwiązania protetyczne w celu optymalnego leczenia protezami typu overdenture w każdym przypadku, niezależnie od sytuacji podłoża protetycznego pacjenta.

Przeczytaj wszystkie artykuły z kategorii PROTETYKA

Wzmocnienia

W przypadku prostych prac typu overdenture na niezależnych zatrzaskach protetycznych należy wykonać wzmocnienia trzonów protez. W tym celu zaprojektowano elementy systemu OT Box, z którego na modelach roboczych można złożyć z części plastikowych przeznaczonych do odlewania konstrukcje wzmocnień z gniazdami na poszczególne matryce (fot. 3 i 4).

Rekompensowanie nierównoległości

Z założenia prace projektowane do odlewania i ustawiane przy użyciu paralelometru zbudowane są w jednym torze wprowadzenia i nie wymagają dodatkowych elementów w celu rekompensowania rozbieżności.

W przypadku prac na implantach do znoszenia nierównoległości można stosować kilka rozwiązań systemu. Patryca nieruchoma (Block) w postaci kuli pozwala na rotowanie matrycy i ustawienie jej w sposób równoległy do płaszczyzny zgryzowej – podstawowego toru wprowadzenia protezy (fot. 5) – jeżeli poziom odchylenia wprowadzonego implantu pozwala na uzyskanie pozytywnego wyniku rotacji. W przypadku większego odchylenia można zastosować „ruchomą patrycę” (Flex), która redukuje nierównoległość o 7,5° wartości kątowej i rekompensuje odchylenie 15° pomiędzy dwoma obiektami.

W przypadku znacznych nierównoległości pomiędzy implantami można zastosować systemy Multi Unit, łączniki indywidualne z patrycą retencyjną lub system OT Equator z żyroskopem Smart Box, który można stosować do odchyleń o wartości 0-50°.

OT Equator 4 in One

Najnowszy, najmniejszy, wielozadaniowy, o skuteczności retencyjnej od 600 do 2500 g – zatrzask protetyczny firmy Rhein’83 – OT Equator (fot. 6). Z punktu widzenia protetyki dentystycznej może wykonywać 4 różne niezależne zadania:

  1. OT Equator – najniższy abutment retencyjny na implantach lub zatrzask na korzeniach zębów.
  2. OT Equator + Smart Box – zatrzask z żyroskopem o 25° odchylenia od osi wprowadzenia.
  3. OT Equator – patryca z tytanu w optymalnie niskich metalowych belkach retencyjnych i rozwiązaniach hybrydowych z cyrkonu, PEEK itp. (fot. 7).
  4. OT Equator + Elastic Seeger – bierny montaż belek retencyjnych na implantach.

Galeria

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.