Patologie jamy ustnej u pacjentów z zaburzeniami odżywiania
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Patologie jamy ustnej u pacjentów z zaburzeniami odżywiania

Ciekawe obserwacje zostały przedstawione przez Osińską i wsp. Zauważono, że zarówno napadowe objadanie się, jak i prowokowane wymioty stymulują wzrost wydzielania śliny, a następnie gwałtowny jej spadek. Gdy porównano wartości wydzielania śliny u osób chorych na bulimię z próbą kontrolną, zaobserwowano znaczny spadek wśród osób z żarłocznością psychiczną. Najprawdopodobniej podłoże tego zjawiska leży w częstej i nadmiernej stymulacji gruczołu do wydzielania śliny, co skutkuje jego niewydolnością w wyniku zmian morfologicznych (1, 8).

Zmiany mikroflory jamy ustnej

Jama ustna cechuje się swoją własną mikroflorą, która ulega zmianie w zależności od wieku, stanu uzębienia, diety i trybu życia. Badania T. Szupiany i wsp. pokazują że, u pacjentów z zaburzeniami odżywiania w badaniach bakteriologicznych można stwierdzić obecność bakterii charakterystycznych dla dalszych odcinków przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek) u 25% badanych. Materiał na posiew pobierano w postaci wymazu z policzka oraz płynu z kieszonki dziąsłowej na sączku papierowym, następnie poddano różnicowaniu przy udziale podłoża bakteriologicznego (podłoże płynne, agar krwawy, czekoladowy, podłoże Sabourauda, MacConkeya oraz Scheadlera) oraz przeprowadzono testy lekooporności. Wyizolowane pałeczki należały do rodzaju Actinomyces (A. israeli, A. meyeri, A. naeslundii) oraz Fusobacterium spp., Bacterioides spp. i Enterobacter (E. cloacae) (3).

Wśród zakażeń bakteryjnych wykazano obecność: Actinomyces israeli, Streptococcus canis, Staphylococcus aureus, Citrobacter koseri oraz Pseudomonas luteola. Wszystkie zakażenia mikologiczne wywołane były przez grzyba z rodzaju Candida albicans. Obecność tych ostatnich potwie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.