Połączenie ortodoncji i stomatologii zachowawczej
Reklama

Osiąganie lepszych wyników funkcjonalnych poprzez połączenie metod ortodoncji i stomatologii zachowawczej w przypadku starcia zębów

Streszczenie: Niniejsza praca kazuistyczna opisuje leczenie ortodontyczne, wykorzystane w celu przygotowania do leczenia odtwórczego, mającego na celu rehabilitację czynnościową dorosłego pacjenta z wadą zgryzu klasy I, zgryzem krzyżowym tylnym prawostronnym oraz znacznym starciem powierzchni podniebiennych zębów szczęki od kła do kła. Leczenie ortodontyczne przeprowadzono za pomocą pełnego aparatu stałego typu mini-expandex, połączonego z pionowymi wyciągami elastycznymi. Uzyskano dobre zaguzkowanie, co umożliwiło odbudowę startych powierzchni podniebiennych siekaczy i kłów szczęki oraz wierzchołków guzków policzkowych prawych zębów przedtrzonowych i pierwszego zęba trzonowego szczęki. Podczas 37-miesięcznej obserwacji potwierdzono uzyskane doskonałe wyniki.

Słowa kluczowe: starcie zębów, leczenie odtwórcze

Wprowadzenie

Stopniowe ścieranie powierzchni zgryzowych zębów wydaje się być ogólnym zjawiskiem fizjologicznym u wszystkich ssaków, w każdej cywilizacji i w każdym wieku [1]. Starcie zębów u pacjentów z wadami zgryzu nie powinno być traktowane jako patologiczne, lecz raczej jako konsekwencja zmienionego ustawienia zębów w zwarciu [1].

Jang i wsp. podali, że ilościowa analiza starcia zębów jest funkcją metody leczenia ortodontycznego [2]. W innych pracach opisywano starcie zębów spowodowane leczeniem ortodontycznym, co powinno budzić niepokój ortodontów [3]. Poza tym w piśmiennictwie jest stosunkowo niewiele badań dotyczących starcia zębów.

Celem pracy jest opis leczenia ortodontycznego i rehabilitacji funkcjonalnej dorosłego pacjenta ze szkieletową i zębową klasą I ze zgryzem krzyżowym tylnym i znacznym starciem powierzchni podnieb...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Sklep

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.