Polekowe zmiany przerostowe jamy ustnej w aspekcie rehabilitacji
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Polekowe zmiany przerostowe jamy ustnej w aspekcie rehabilitacji protetycznej

Zmiany przerostowe tkanek miękkich w jamie ustnej

Zapalne powiększenie dziąseł jest często spowodowane odkładaniem się płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego. Gromadzące się pod płytką nazębną bakterie mogą być przyczyną chorób dziąseł, prowadzić do przerostu dziąseł, a w konsekwencji spowodować miejscowy stan zapalny dziąseł i przyzębia. Stany chorobowe dziąseł mogą być również powodowane przez ubytki próchnicowe i choroby miazgi czy zapalenie tkanek okołowierzchołkowych toczące się w okolicy konkretnego zęba lub przybierać formę uogólnioną zapalenia dziąseł (gingivitis) (1, 2).

Leczenie ortodontyczne (kumulacja niklu w płytce nazębnej lub alergia na nikiel), wady zgryzu, nawykowe oddychanie przez usta przyczyniają się do stanów zapalnych miejscowych (3).

Do przerostu dziąseł może dochodzić u kobiet stosujących środki antykoncepcyjne oraz w okresie ciąży (5). Przerosty dziąseł w ciąży wiązane są z dużymi zmianami hormonalnymi (zmianami w stężeniu estrogenów i progesteronu) oraz skłonnością do rozszerzania naczyń krwionośnych. Specyfi czny jest obraz guza ciążowego, inaczej ziarniniaka ciężarnych lub choroby Crocker-Hartzella (6). Najczęściej pojawia się w pierwszym i drugim trymestrze ciąży i dotyka ok. 5% kobiet. Ma łagodny przebieg, klinicznie wychodzi z brodawki dziąsłowej, niebolesny, krwawiący przy dotyku. Nie uszkadza tkanek przyzębia (6, 7).

Przyjmowanie niektórych leków może mieć wpływ na stan jamy ustnej pacjenta, powodując negatywne skutki zarówno dla śluzówki, jak i dla zębów (1, 6, 9).

Diagnostyka zmian przerostowych wynika z bezpośredniego badania wewnątrzustnego. Klinicznie stwierdza się bolesność, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł. Najtrudniej diagnozowa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.