Porównanie częstości występowania zatrzymanych siekaczy
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Porównanie częstości występowania zatrzymanych siekaczy, kłów i przedtrzonowców na tle zatrzymanych trzecich trzonowców w materiale Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Lublinie w latach 2008-2012

Wyniki

W grupie 23 pacjentów 78% stanowiły kobiety, pozostałe 22% stanowili mężczyźni. Najmłodszymi pacjentami byli: 10-letni chłopiec i 10-letnia dziewczynka, najstarszym zaś był 71-letni mężczyzna. Najliczniejszą grupę pacjentów (zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn) stanowiły osoby w wieku do 20 lat. Średnia wieku kobiet wyniosła 32 lata, a mężczyzn – 26 lat. Zęby zatrzymane występowały częściej w szczęce niż w żuchwie. Najczęstszymi przyczynami zgłoszenia były obecność stanów zapalnych, wskazania ortodontyczne oraz zatrzymanie zębów z powodu występowania zębów nadliczbowych blokujących wyrzynanie.

Dyskusja

W badanym materiale klinicznym stwierdzono częstsze występowanie zębów zatrzymanych u kobiet. Może to wynikać z mniejszych wymiarów anatomicznych kości szczęk i co za tym idzie – ze zredukowanej przestrzeni do ich wyrzynania (3). Największa liczba pacjentów zgłaszała się z powodu istniejącego stanu zapalnego związanego z obecnością zęba zatrzymanego. Do powstania stanów zapalnych może dojść w wyniku obecności kieszonki dziąsłowej i zalegania resztek pokarmowych w przypadku retencji częściowej, ponadto zakażenie mieszka zębowego może prowadzić do wytworzenia torbieli zawiązkowej, która jest wskazaniem do ekstrakcji zęba. U pacjentów starszych zanik wyrostka zębodołowego i równoczesna obecność zębów zatrzymanych, połączona z uciskiem uzupełnień protetycznych, prowadzą do ich pozornego wyrzynania, które przyczynia się do powstania stanu zapalnego błony śluzowej pokrywającej wyrostek. Jedną z częstszych przyczyn usuwania zębów zatrzymanych jest ich wpływ na powstanie zaburzeń ortodontycznych i estetycznych.

Sprawdź wszystkie produkty stomatologiczne dostępne w naszym

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.