Problematyka diagnostyki i leczenia ubytków w bruzdach - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Problematyka diagnostyki i leczenia ubytków w bruzdach – praca przeglądowa

Wybarwianie

Po usunięciu złogów nazębnych i osuszeniu zębów istnieje możliwość wybarwienia plamy próchnicowej 0,1-procentowym roztworem czerwieni metylowej. Po naniesieniu roztworu pacjent płucze jamę ustną 1-procentowym roztworem glukozy. Następnie lekarz dentysta ponownie nanosi barwnik na ząb. Miejsca, które wybarwiają się na czerwono, są objęte procesem próchnicowym. Metoda ta charakteryzuje się jednak specyficznością (12).

Metoda wizualno-dotykowa

W diagnostyce próchnicy rutynowo stosowany jest ostro zakończony zgłębnik stomatologiczny. Badanie polega na stwierdzeniu „haczenia” zgłębnika lub jego braku. Badanie to było podstawą klasyfikacji Buonocore’a (tab. 1). Zgłębnik rzadko „haczy” w zdrowych bruzdach, natomiast może uszkadzać zdemineralizowane szkliwo. Uszkodzenie jest zależne od przyłożonej siły. Mikrouszkodzenia zmiany przekształcają ją w ubytek, który wymaga leczenia odtwórczego. Z tych powodów odchodzi się obecnie od stosowania zgłębników, a zamienia je na mały wydrążacz lub tępą sondę periodontologiczną zakończoną kuleczką (WHO 621.) Niektórzy autorzy sugerują używanie ostrej sondy do usuwania jedynie resztek pokarmowych (1, 6, 10, 12).

Metoda radiologiczna

Dopiero po utracie 20-30% substancji mineralnych zostają uwidocznione zmiany na radiogramie. Zmiany te powinny być leczone inwazyjnie (1, 10). Zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe nie są przydatne w diagnostyce małych ubytków próchnicowych powierzchni okluzyjnych. Jest to wywołane małymi rozmiarami ubytku i zróżnicowanym położeniem na powierzchni. W tab. 5 porównano widoczność ubytków na radiogramach zależnie od ich zaawansowania (12).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.