Profilaktyka poekspozycyjna w gabinecie stomatologicznym – aktualizacja
Gabinet dentystyczny jest miejscem, w którym wykonywane są zabiegi inwazyjne. W czasie leczenia stomatologicznego istnieje wysokie ryzyko zakażenia zarówno pacjentów, jak i personelu. Podstawowe drogi przenoszenia zakażenia to: krwiopochodna, kontaktu bezpośredniego oraz powietrzna.
W gabinecie stomatologicznym ryzyko zakażenia jest takie samo jak na sali operacyjnej, można je jednak zredukować dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. Pacjent zgłaszający się do gabinetu nie zawsze wie, że jest nosicielem choroby, czasami nie przyzna się do zakażenia, stąd też wszystkich pacjentów zgłaszających się do stomatologa należy traktować jako osoby potencjalnie zakaźne.
Wykonywanie zabiegów stomatologicznych wiąże się z ryzykiem zakażenia drobnoustrojami, w tym wielolekoopornymi bakteriami czy grzybami oraz wirusami przenoszonymi drogą krwi, np. HBV (ang. hepatitis B virus), będący przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu B, HCV (ang. hepatitis C virus), który jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C, oraz HIV (ang. human immunodeficiency virus) – przyczyna ostrej choroby retrowirusowej, której następstwem może być pełnoobjawowy AIDS. Dla pracownika gabinetu dentystycznego zagrożenie stanowi zakłucie lub zranienie ostrym narzędziem oraz zanieczyszczenie oczu, jamy ustnej i dróg oddechowych bioaerozolem zawierającym: krew, ślinę, cząsteczki zębiny lub kamienia nazębnego wraz z biofilmem (różnorodnymi mikroorganizmami).
Sprawdź inne artykuły z kategorii PRAWO.
Co w sytuacji, gdy dojdzie do ekspozycji? Jakie procedury trzeba wdrożyć i jaka jest ścieżka postępowania?...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto się zarejestrować?
- zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
- zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
- będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
- możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
- masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
Logowanie
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce

Manifestacje zębowe i szczękowo-twarzowe zespołu Axenfelda-Riegera: opis przypadku 5-letniej dziewczynki
W niniejszej pracy kazuistycznej opisano manifestacje zębowe i szczękowo-twarzowe zespołu Axenfelda-Riegera (ang. Axenfeld-Rieger syndrome, ARS) u 5-letniej dziewczynki. Zespół ten charakteryzuje się wadami wrodzonymi twarzoczaszki, oczu, zębów i ...

Korekcja odchylenia linii pośrodkowej i jednostronnego zgryzu krzyżowego za pomocą aparatu stałego
Plan leczenia przewidywał cztery ekstrakcje: drugiego prawego i pierwszego lewego zęba przedtrzonowego w łuku szczęki oraz obu pierwszych zębów przedtrzonowych w łuku żuchwy.

Zastosowanie nakładek w celu zlikwidowania rozbieżności linii pośrodkowej oraz stłoczenia/szparowatości
38-letnia pacjentka zgłosiła się do kliniki stomatologicznej, ponieważ chciała poprawić wygląd swojego uśmiechu. Pacjentka pracuje w banku, ma męża i dwójkę dzieci.