Przebieg budowy własnej kliniki stomatologicznej - jak to wygląda?

Czas i pieniądze na budowie

Przymiarkę do otwarcia wymarzonej kliniki nale­ży rozpocząć od określenia budżetu i zaplanowa­nia czasu, jaki jest potrzebny na formalności oraz przebieg budowy. Czynników pobocznych, które mają wpływ na te dwie składowe, jest mnóstwo i często trudno je przewidzieć, zwłaszcza w hipotetycznych rozważaniach. Na podstawie doświadczeń mojego zespołu projektowe­go postaram się wskazać sposób ułożenia harmonogramu i budżetu Państwa inwestycji dla najbardziej popularnego modelu, czyli kliniki o powierzchni około 150 m2, miesz­czącej cztery gabinety stomatologiczne. Najczęściej mamy do czynienia z inwestorem, który już posiada lokal przezna­czony na klinikę lub ma taki na oku i chce, byśmy wykonali jedynie projekt aranżacji wnętrz. Sprawa się komplikuje, gdy inwestor musi spełniać dodatkowe wymogi prawne. Przed wynajmem lub zakupem lokalu dobrze jest mieć świadomość, co może nas zatrzymać w dążeniu do celu, o co pytać, jak kolejno poukładać działania.

Sprawdzenie lokalu

Upatrzony budynek może być już przeznaczony na pro­wadzenie usług lub wymaga takiej zmiany, bo na przykład obecnie jest lokalem mieszkalnym. Jeżeli należy zmienić sposób użytkowania lokalu, wtedy konieczne będzie zle­cenie wykonania dokumentacji uprawnionym architek­tom i złożyć taki projekt w urzędzie miasta lub starostwie w wydziale budownictwa lub architektury. Ta procedura spowolni inwestycję o około 2-3 miesiące. Procedura zwa­na „zmianą sposobu użytkowania” może wymagać dodat­kowych zabiegów, w zależności od wymogów inwestora i posiadanej dokumentacji. Projektant jest zobowiązany do przedstawienia urzędowi planów lokalu w stanie ist­niejącym. Jeśli inwestor ma dostęp do archiwalnej doku­mentacji, to nie trzeba całego lokalu mierzyć i wykonywać tak zwanej inwentaryzacji, wystarczy jedynie sprawdzić zgodność dokumentacji ze stanem faktycznym. Jeżeli inwestor zdec...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

reklama

Sklep

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.