Wskazówki i porady dotyczące minimalnego przesunięcia zębów za pomocą aparatów lingwalnych
W dzisiejszych czasach estetyczny wygląd ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej. Zapotrzebowanie na usługi ortodontów na całym świecie ze strony pacjentów z wszystkich grup wiekowych wciąż rośnie, proporcjonalnie do poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej. Doświadczeni specjaliści ortodonci lub stomatolodzy leczą coraz więcej drobnych wad zgryzu, często traktując takie przypadki jako proste i bagatelizując ich złożoność. Wymagania pacjentów, którzy zgłaszają się do specjalisty z minimalną wadą, są zazwyczaj dużo większe w porównaniu do pacjentów z „normalnym” zaburzeniem zgryzu. Ci pierwsi to często pacjenci„ze szkłem powiększającym”, którzy codziennie oglądają się w lustrze, widząc każdą niedoskonałość, i nie spoczną, dopóki ich wizja (często nierealna) nie zostanie spełniona.
Ortodoncja lingwalna uczyniła leczenie bardziej zawiłym, ponieważ wymaga doskonałej znajomości zagadnień biomechaniki, umiejętności odpowiedniego pozycjonowania zamków i zginania drutu. Każdego roku powstają coraz kosztowniejsze i bardziej wymyślne systemy CAD/CAM, mające rozwiązać te problemy, ale ich użycie nie zawsze jest zasadne w prostych przypadkach, gdzie wymagane jest jedynie minimalne przesunięcie zębów.
Artykuł opisuje procedurę postępowania krok po kroku, od odpowiedniego przyklejenia zamków, po zdjęcie aparatu i retencję, i przedstawia problemy, które napotykają specjaliści, oraz ich skuteczne rozwiązania. Technika przedstawiona w niniejszym artykule jest wyjątkowo prosta, dzięki czemu czyni ortodoncję lingwalną bardziej przystępną i przyjazną użytkownikom.
Wszystkie procedury kliniczne wykonano w gabinecie, bez asysty laboratoryjnej i bez użycia drutów wspomaganych komputerowymi systemami CAD/CAM.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto się zarejestrować?
- zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
- zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
- będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
- możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
- masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.