Przypadek zęba zlanego u 37-letniej pacjentki - leczenie
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Przypadek zęba zlanegou 37-letniej pacjentki

W opisanym przez nas przypadku zroślak miał wspólne nie tylko korony, ale i komory miazgi. Autorzy (5, 6) podają, że zrost powstaje dzięki nadmiernemu wzrostowi zębiny, przy czym cement korzeniowy pokrywa wspólnym płaszczem korzenie obydwu sąsiadujących ze sobą zębów. Zdarza się, że korzenie zębów zlanych wykazują opóźnioną fizjologiczną resorpcję, co z kolei opóźnia wyrzynanie zęba stałego. Zęby zlane występują głównie w obrębie siekaczy, jeżeli więc zaburzenie dotyczy zębów stałych, stwarza to poważne problemy estetyczne – przedstawiony przez nas przypadek dotyczył zębów trzonowych w żuchwie.

Zęby zlane towarzyszą niektórym zespołom chorobowym, tj.: achondrodysplazji, dysplazji chondro-ektodermalnej, zespołowi Cornelii de Lange, dysplazji Ekmana- -Westborga-Juliena, zespołowi Goltza-Gorlina, chorobie Alberta-Schonberga, zespołowi Russella-Silvera, zespołowi Wolfa, asocjacji VECTERL (4, 5, 6).

Według Mitregaj i wsp. (7) ząb zlany jest zębem o nadmiernie dużych wymiarach, powstającym w wyniku połączenia dwóch zawiązków zębów normalnych, tj. zęba normalnego z nadliczbowym lub zawiązków zębów nadliczbowych. W zależności od okresu, w którym dochodzi do zespolenia tkanek zębowych, zrośnięcie zębów może być częściowe lub całkowite. Zęby zlane całkowicie mają jedną wspólną komorę miazgi i wspólny kanał korzeniowy, zaś zlane częściowo mają zarówno komory miazgi, jak i kanały korzeniowe.

W uzębieniu mlecznym zęby zlane występują zarówno w szczęce, jak i w żuchwie, najczęściej są to dwa normalnie wykształcone i sąsiadujące ze sobą zęby. W uzębieniu stałym natomiast anomalię tę spotyka się najczęściej w przednim odcinku szczęki. Według Mloska (8) zęby zrośnięte w większości przypadków występują w tylnej części szczęki i zazwyczaj dotyczą tylko dwóch zębów. Podobnego zdania są również inni a...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.