Przystosowanie gabinetu do potrzeb osób niepełnosprawnych

Przystosowanie gabinetu dentystycznego do potrzeb osób niepełnosprawnych

Tematem opracowania jest projekt gabinetu medycznego w lokalu o minimalnej powierzchni użytkowej, w którym chcielibyśmy zorganizować gabinet zabiegowy (np. stomatologiczny) dostępny dla osób niepełnosprawnych ruchowo oraz poruszających się na wózkach inwalidzkich. Używając sformułowania „niepełnosprawni ruchowo”, mam na względzie także osoby starsze z ograniczonymi możliwościami ruchu.

Celem jest więc eliminacja barier architektonicznych, czyli wszelkich utrudnień występujących w budynku lub elementów zewnętrznych, które stanowią przeszkodę i utrudniają poruszanie się osobie na wózku inwalidzkim.

Istotą jest spełnienie podstawowych warunków, takich jak wykonanie podjazdu do wejścia przeznaczonego dla wózków, na których poruszają się osoby niepełnosprawne.

Jedną z większych barier są różnice poziomów i schody. By ją zniwelować, należy wykonać platformy podjazdowe lub, jeżeli to konieczne, zamontować windę (podnośnik pionowy). Na terenie placówki powinniśmy zadbać o usunięcie progów pomiędzy pomieszczeniami (ich maksymalna wysokość nie może przekraczać 2 cm) oraz dostosowanie szerokości korytarzy, których szerokość minimalna to 1,30 m. Ważne jest też dostosowanie parametrów drzwi wejściowych oraz do pomieszczeń przeznaczonych osobom na wózkach. Minimalne wymiary w świetle to 90 cm szerokości i 2 metry wysokości.

Jednym z ważniejszych pomieszczeń jest toaleta – jej dostępność oraz wygoda w użytkowaniu dla wszystkich pacjentów. Minimalne pole manewrowe dla osób na wózku to 1,50 x 1,50 m, trzeba również zadbać o odpowiednie armaturę i uchwyty oraz dos...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Sklep

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Ortodoncja w Praktyce

Ortodoncja w Praktyce

350,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.