Rak nerkowokomórkowy z przerzutem do żuchwy – opis przypadku
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Przerzut raka nerkowokomórkowego (RCC) do żuchwy – opis przypadku

W wewnątrzustnym badaniu klinicznym stwierdzono egzofityczną zmianę okolicy 46-47. Pokrywająca błona śluzowa była barwy niezmienionej, o gładkiej powierzchni, bez owrzodzenia, niekrwawiąca, niebolesna palpacyjnie. Ponadto niepokojące było wyczuwalne rozdęcie w zakresie części zębodołowej żuchwy. Pacjent zgłaszał nieustępujące porażenie nerwu zębodołowego dolnego po stronie prawej (objaw Vinceta).

Na dostarczonym przez pacjenta ortopantomogramie uwidoczniono rozrzedzenie struktury kostnej regionu 45-47 o niewyraźnych, nierównych granicach, dochodzące do kanału żuchwy (fot. 1). W badaniu CBCT żuchwy wykazano rozległe, eliptyczne przejaśnienie obejmujące niemalże pełny przekrój trzonu w odcinku 45 z krańcowym ścieńczeniem warstwy korowej żuchwy w okolicy 47 – duże ryzyko patologicznego złamania żuchwy. Ponownie pobrano wycinek dziąsła wraz z fragmentem wiotkiej tkanki guza do badania histopatologicznego.

Wynik badania potwierdził przerzut raka nerkowokomórkowego do żuchwy, badanie IHC: PAX8(+). Pacjent został skierowany na dalsze leczenie do jednostki specjalizującej się w onkologii.

Omówienie

Diagnostyka zmian osteolitycznych w żuchwie jest trudna, biorąc pod uwagę to, że większość zmian guzowatopodobnych, nowotworowych, jak i zapalnych przebiega z rozrzedzeniem struktury kostnej i często objawy kliniczne są mało charakterystyczne lub przez długi czas rozwijają się bezobjawowo. Jak podkreślają Matsuda i wsp., złośliwy proces nowotworowy rozwijający się w tym rejonie można łatwo przeoczyć lub pomylić z inną, mniej groźną jednostką chorobową (3).

Przerzuty w żuchwie sugerują czasami: zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych, zapalenie kości i szpiku, neuralgię nerwu tró...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.