Rehabilitacja protetyczna w oparciu o Zolid FX - sprawdzona koncepcja
Reklama

Całkowita rehabilitacja protetyczna w oparciu o Zolid FX. Sprawdzona koncepcja leczenia z wykorzystaniem wyrafinowanych uzupełnień protetycznych

TITLE: Complete prosthodontic rehabilitation based on Zolid FX. Accurate treatment concept with the use of sophisticated prosthodontic restorations
STRESZCZENIE: Przedstawiony w artykule przypadek pacjenta opisuje problemy, z którymi musi się zmierzyć współczesna protetyka w warunkach dużego obciążenia zgryzu. Pacjent zgłosił się do gabinetu z wyraźnym starciem patologicznym zębów i poprosił o przywrócenie naturalnego wyglądu uzębienia.
SŁOWA KLUCZOWE: Zolid FX Multilayer, projektowanie podbudowy, bruksizm
SUMMARY: The case presented in the article describes problems that modern prosthodontics must face under the conditions of high occlusal load. The patient came to the office with distinct pathological teeth abrasion and asked to restore the natural appearance of the teeth.
KEYWORDS: Zolid FX Multilayer, framework design, bruxism

Przedstawiony w artykule przypadek pacjenta opisuje problemy, z którymi musi się zmierzyć współczesna protetyka w warunkach dużego obciążenia zgryzu. Pacjent zgłosił się do gabinetu z wyraźnym starciem patologicznym zębów i poprosił o przywrócenie naturalnego wyglądu uzębienia. Miał silną tendencję do łagodzenia stresu narastającego w ciągu dnia, zgrzytając zębami w nocy. W takich sytuacjach pełnoceramiczne uzupełnienia stawiają przed nami szczególnie zróżnicowane wyzwania. Po zakończeniu leczenia wstępnego i terapii szynami stan pacjenta przedstawiony został na fot. 1 i 2.

Przeczytaj wszystkie artykuły z kategorii PROTETYKA

Definicja celu

Naszym zadaniem było wykonanie uzupełnień, które cechują się, oprócz naturalnej estetyki, wytrzymałością na duże obciążenia mechaniczne i tym samym zapewniają odpowiednią trwałość. Pacjent i lekarz klinicysta potrzebowali kompletnej odbudowy ceramicznej składającej się z pojedynczych koron w szczęce i żuchwie. Zaplanowano również 3-punktowy most w 4 kwadrancie. Uzupełnienia miały być wykonane z uwzględnieniem wysokości zwarcia uzyskanego podczas leczenia szyną. Zostało to określone poprzez analizę zgryzu konstrukcyjnego.

Wybór materiałów i planowanie uzupełnień

Zawsze staramy się używać tylko jednego materiału protetycznego do każdego przypadku lub konkretnego uzupełnienia. Aktualnie dostępne materiały ceramiczne mają zróżnicowane właściwości optyczne, co może być wadą w kontekście ich wyglądu w zmiennych warunkach oświetlenia. W przypadku rozwiązań składających się wyłącznie z pojedynczych koron najczęściej wybieramy licowany tlenek cyrkonu, w wyjątkowych przypadkach – również dwukrzemian litu. Połączenie adhezyjne między dwukrzemianem litu i ceramiką do licowania wykazuje wyższą siłę wiązania niż między tlenkiem cyrkonu a odpowiednią ceramiką licową. Doceniamy jednak właściwości tlenku cyrkonu jako materiału o uniwersalnym zastosowaniu na podbudowy. Wbrew pozorom, mając dość ograniczony wybór materiałów, możemy zdobywać bardziej ukierunkowane  doświadczenie kliniczne. Tym samym łatwiej jest osiągać wysoki poziom jakości i przewidywalności wyników. W zależności od obciążenia mechanicznego dobieramy różną grubość ceramiki do licowania tlenku cyrkonu. W sytuacjach ekstremalnego przeciążenia rezygnujemy z glazury w obszarze funkcjonalnych relacji kontaktowych (1). Natomiast w przypadku pacjentów z bruksizmem do pojedynczych koron w odcinku bocznym wybieramy nielicowany dwukrzemian litu. Tempo ścierania się w jamie ustnej i związana z tym utrata wysokości obserwowane dla tego materiału są podobne do naturalnych zębów. Nielicowany, gładko wypolerowany tlenek cyrkonu wykazywałby wprawdzie mniejszą utratę wysokości przez lata, ale powodowałby nierównomierne ścieranie zębów z nieprzewidywalnymi konsekwencjami. Naszym standardowym rozwiązaniem jest więc cienko licowany tlenek cyrkonu, gdy planowana jest odbudowa tylko kilku zębów, np. w przypadku pojedynczych braków. W tym przypadku zdecydowaliśmy się na częściowe licowanie koron i mostu ze względu na wyjątkowo duże obciążenia mechaniczne działające na uzupełnienia.

Widoczne, przedsionkowe powierzchnie były licowane ceramiką Creation CT. Zależało nam na przesunięciu strefy przejścia w obszar nielicowany, poza silnie obciążonymi prowadzeniami funkcjonalnymi i statycznymi miejscami obszarów kontaktu. W momencie wykonywania uzupełnień mieliśmy do dyspozycji ZI, Zolid i Zolid FX. Ze względu na małą rozpiętość mostu wybraliśmy materiał o bardzo wysokiej przezierności Zolid FX Multilayer do pełnej odbudowy, w tym do mostu 45-47. Filary zębowe nie były znacząco przebarwione. Pozwalało nam to w pełni wykorzystać zalety optyczne półprzezroczystego materiału. Aby uzyskać maksymalnie zindywidualizowany wygląd, wielowarstwowe korony Zolid FX zostały przed synteryzacją częściowo podbarwione. Aby uniknąć zbyt ciemnego wyglądu uzupełnienia, zaleca się użycie wstępnie zabarwionego bloczka, który jest nieco jaśniejszy niż docelowy odcień zęba.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.