Sterowana regeneracja kości - metody obrazowania. Opis przypadków
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Metody obrazowania w sterowanej regeneracji kości: à propos dwóch przypadków

Membrany

Stosowanie barier, membran, stało się bardzo ważnym elementem procedury sterowanej regeneracji kości. Podstawową funkcją membran jest fizyczna ochrona regenerującej się kości. To szczelna bariera nadająca kształt powstającej tkance, izolująca obszar zabiegu przed środowiskiem jamy ustnej i znajdujących się w niej drobnoustrojów. Membrany muszą cechować się głównie biokompatybilnością, zdolnością adhezji do otaczających tkanek, mechaniczną wytrzymałością i elastycznością. Bardzo ważną własnością membran degradujących jest czas ich rozpadu – powinien być on odpowiednio długi, a produkty nie mogą być toksyczne dla organizmu i muszą być sprawnie usuwane z ustroju. Nie mogą wywoływać alergii, mutacji, odczynu zapalnego i nowotworów. Membrany mają budowę asymetryczną. Strona wewnętrzna powinna inicjować rozwój i proliferację komórek tkanki kostnej, a zewnętrzna – blokować przed wrastaniem tkanek miękkich (13-14). Najprostszą klasyfikacją membran jest podział na bariery resorbowalne i nieresorbowalne. Kluczową wadą tych drugich jest przeprowadzenie powtórnej operacji usunięcia membrany. Powoduje to wzrost ryzyka infekcji, jego kosztów i przedłużenie leczenia. Czas skutecznego działania membrany powinien wynosić 4-6 tygodni.

Membrany nieresorbowalne syntetyczne

Nieresorbowalna membrana e-PTFE (politetrafluoro-etylen) wykonana z foli teflonowej i polimeru. e-PTFE wielokrotnie udoskonalano, czego wynikiem było wyprodukowanie d-PTFE (z matrycy wzmocnionej siatką tytanową o działaniu bakteriostatycznym) (13-15).

Membrany resorbowalne naturalne

Membrany resorbowalne naturalne zawierają kolagen typu I. Pochodzenie kolagenu różni się ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.