Światowy Dnia Rzucania Palenia - list otwarty
Reklama

Światowy Dzień Rzucania Palenia – list otwarty

Jak co roku w trzeci czwartek listopada przypada Światowy Dnia Rzucania Palenia. Dzień ten jest okazją do przypomnienia, jak wiele szkód wyrządza aktywne i bierne palenie wyrobów tytoniowych.

Eksperci wystosowali list otwarty w tej sprawie. Poniżej cytujemy informację ze strony Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, którego prezydent, P. prof. dr hab. Marzena Dominiak, jest sygnatariuszem. Na stronie PTS można także zapoznać się z oryginalnym listem w formacie PDF.

Zapraszamy także do lektury artykułu z naszego archiwum: Wpływ palenia papierosów na proces gojenia pozabiegowego

Poniżej treść listu otwartego:

Jak co roku, w każdy trzeci czwartek listopada, obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. W przeddzień tego święta, które w tym roku przypada 19 listopada, chcemy wezwać do bardziej skoordynowanych i stanowczych działań na rzecz ograniczenia użycia wyrobów tytoniowych w Polsce.

Pomimo wielu sukcesów prewencji tytoniowej, konsumpcja wyrobów tytoniowych nadal stanowi jedno z największych wyzwań zdrowia publicznego w Polsce. Podczas gdy częstość palenia tradycyjnych papierosów zaczyna powoli spadać (w szczególności wśród mężczyzn), nowe wyroby tytoniowe cieszą się coraz większą popularnością wśród ludzi młodych. Szacuje się, że w Polsce około 28% chłopców i 18,6% dziewcząt w wieku 13–15 lat używa e-papierosy. Ponadto w tej samej grupie wiekowej 15,6% chłopców i 14,9% dziewcząt pali tradycyjne papierosy. W populacji osób dorosłych e-papierosy są mniej popularne – około 4% mężczyzn i około 1% kobiet używa tego rodzaju wyroby tytoniowe. Niemniej jednak, aż 26% dorosłych Polaków i 17% Polek regularnie pali tradycyjne papierosy.

Mając świadomość przytłaczającego wpływu pandemii koronawirusa na działanie systemów opieki zdrowotnej, nie możemy ignorować innej pandemii – tej, która trwa już od dekad i właśnie ewoluuje na naszych oczach. Tylko w latach 2011-2014 częstość używania e-papierosów wśród nastolatków wzrosło z 6% do 29,9%. W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej (UE), polska młodzież jest w czołówce pod względem korzystania z e-papierosów.

Alarmujące są najnowsze dane opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym The Lancet – nasz kraj jest jednym z państw UE wykazujących najwyższe obciążenie zdrowotne społeczeństwa związane z użyciem wyrobów tytoniowych (na podstawie wskaźnika DALY – wyrażającego lata życia utracone wskutek przedwczesnej śmierci lub pogorszenia/utraty zdrowia w wyniku choroby odtytoniowej).

Biorąc pod uwagę powyższe, apelujemy do wszystkich zaangażowanych stron – naukowców, pracowników ochrony zdrowia, a w szczególności do decydentów o dalsze i bardziej zdecydowane zmiany w ustawodawstwie antytytoniowym, efektywniejszą edukację zdrowotną i stabilne oraz długofalowe finansowanie działań wspierających prewencję tytoniową. Uważamy, że potrzebujemy wspólnych i natychmiastowych działań, aby zatrzymać lub przynajmniej spowolnić epidemię konsumpcji wyrobów tytoniowych w Polsce. Nasz apel jest szczególnie istotny w kontekście trwającej pandemii, biorąc pod uwagę łatwiejsze zarażenie koronawirusem i cięższy przebieg COVID-19 u osób używających wyrobów tytoniowych.

Inicjator
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie
i Komitet Zdrowia Publicznego

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.