Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej już 20 marca
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej zbliża się wielkimi krokami. Już za miesiąc, 20 marca, po raz kolejny będziemy obchodzić jedno z najważniejszych świąt w świecie stomatologii. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji świta jest „Zdrowa jama ustna to zdrowe ciało!”.

Oficjalna maskotką tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej jest bóbr Toothie. Na oficjalnej stronie World Oral Health Day można już pobrać materiały edukacyjne dla pacjentów.

W Polsce Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej będzie prowadzony wraz z kampanią „Cała Polska mówi aaa” – jest to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. która ma inspirować lekarzy, personel stomatologiczny do aktywnej promocji zdrowia jamy ustnej.
Na stronie Cała Polska mówi aaa możemy przeczytać historie obchodów tego święta:
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (ang. WOHD, World Oral Health Day) – najważniejsze święto stomatologiczne, obchodzone 20 marca, którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy o znaczeniu zdrowia jamy ustnej, także w kontekście ekonomicznym oraz promowanie profilaktyki.
Wydarzenie w 2007 roku ustanowiła Światowa Federacja Dentystyczna FDI. W ramach obchodów na całym świecie podejmowane są inicjatywy oraz akcje przypominające, że zdrowe zęby to podstawa zdrowia ogólnego.
Oficjalna strona obchodów: www.worldoralhealthday.org
W aktualnej formule Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzony jest od 2013 roku. Początkowo, dokładnie w 2008 roku, ŚDZJU ustanowiono na 12 września, tak aby uhonorować dzień urodzin założyciela FDI dr Charlesa Godona. Kilka lat później władze Światowej Federacji Dentystycznej uznały jednak, że w związku z cykliczną organizacją Dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI we wrześniu (w każdym roku gospodarzem jest inny kraj, w 2016 była Polska) oraz licznymi obowiązkami w tym okresie, ŚDZJU należy przenieść na 20 marca. W ramach kampanii FDI przygotowuje bezpłatne materiały informacyjne, broszury oraz plakaty do pobrania w różnych językach.
Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.
Zachęcamy również do nabycia naszych książek i e-booków dostępnych w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce

Leczenie zachowawcze obustronnego zatrzymania kłów żuchwy z wykorzystaniem trakcji
Streszczenie: Cele leczenia zatrzymanych kłów różnią się w zależności od wady zgryzu. Trakcja zęba stanowi realną możliwość leczenia zachowawczego, która pozwala na utrzymanie stabilności i funkcji zwarcia. Poniższa praca kazuistyczna opisuje lecz...

Leczenie pacjentki w średnim wieku ze stłoczeniem zębów i protruzją z wykorzystaniem asymetrycznej ekstrakcji oraz przezroczystych alignerów
Słowa kluczowe: aparat nakładkowy, stłoczenie, protruzjaKeywords: clear aligner, crowded teeth, protrusionStreszczenie: Leczenie ortodontyczne mające na celu skorygowanie poważnego stłoczenia lub protruzji często obejmuje symetryczną ekstrakcję zę...

Przetoka w przednim odcinku podniebienia po konwencjonalnym zabiegu ortognatycznym – osteotomii Le Fort I
Słowa kluczowe: osteotomia, powikłania niedokrwienne, przetokaKeywords: osteotomy, ischemic complications, fistulaStreszczenie: Szacuje się, że częstość występowania powikłań niedokrwiennych w obrębie szczęki po osteotomii Le Fort I wynosi około 1...