Tlenoterapia jako metoda leczenia ostrej niewydolności oddechowej
Reklama

Tlenoterapia jako metoda leczenia ostrej niewydolności oddechowej w praktyce lekarza dentysty

Badanie pomocnicze, które możemy wykonać w gabinecie stomatologicznym, obejmuje nieinwazyjny pomiar saturacji (SpO2) przy pomocy pulsoksymetru. Stanowi on urządzenie niezbędne do prawidłowej tlenoterapii. Czas odczytu urządzenia wynosi do trzydziestu sekund. Najczęściej zakłada się go na palec wskazujący dłoni, rzadziej płatek ucha oraz duży paluch u stopy. Pomiar należy wykonać w przypadku wystąpienia duszności, w zaburzeniach świadomości o niewyjaśnionym pochodzeniu oraz u osób pobudzonych. Wynik pomiaru może być niemiarodajny w przypadku osób, które mają pomalowane paznokcie, ochłodzone kończyny, znaczną niedokrwistości, chorobę Raynauda, są w stanie hiperwentylacji, hipowentylacji lub wstrząsu. Niewłaściwy pomiar obserwowany jest również w przypadku nadmiernego oświetlenia czujnika światłem zewnętrznym. Prawidłowy odczyt występuje w zakresie 95-98% (w czasie podawania tlenu wartości mogą sięgać 100%). Wartości poniżej 90% świadczą  o rozwijającej się hipoksemii (5, 6, 9). Jeżeli w trakcie pomiaru nastąpi spadek odczytu pulsoksymetru poniżej 3 pkt procentowych, należy wykonać ponowną ocenę kliniczną pacjenta (11).

Leczenie narastającej niewydolności oddechowej

Leczenie rozpoczynamy od udrożnienia dróg oddechowych. Początkowo wykonujemy je bezprzyrządowo, pamiętając o wyjęciu z jamy ustnej wszystkich ruchomych elementów, na przykład protez zębowych. Bezprzyrządowe udrażnianie dróg oddechowych polega na odgięciu głowy do tyłu i uniesieniu bródki. W celu zapewnienia drożności dróg oddechowych stosujemy przyrządy dodatkowe, tj. rurki nosowo-gardłowe lub rurki ustno-gardłowe (fot. 1), które zapobiegają przemieszczaniu się języka i podniebienia miękkiego ku tyłowi. Po udrożnieniu dróg oddechowych powinniśmy ocenić oddech przez 10 sekund. Ze względu na swoją stosunkowo prostą obsługę najlepszym...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.