Trudności w opracowaniu systemu kanałów korzeniowych
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Trudności w opracowaniu systemu kanałów korzeniowych w trakcie pierwotnego leczenia endodontycznego – przegląd piśmiennictwa z uwzględnieniem przykładów sytuacji klinicznych z praktyki stomatologicznej

Pewne problemy stwarza również opracowanie drugiego kanału w korzeniu mezjalnym policzkowym szczęki (MB-2). Badania wskazują, iż w korzeniu mezjalnym dwa kanały wstępują w 56,8% przypadków (8). Biorąc pod uwagę klasyfikację systemów kanałowych wg Vertucciego, najczęściej występuje typ II lub IV (9). Odnalezienie wejścia do kanału może być utrudnione, gdyż czasem obydwa kanały policzkowe mezjalne mają jedno ujście, zazwyczaj owalne. Podczas poszukiwań warto zmodyfikować klasyczny trójkątny dostęp endodontyczny na romboidalny (poszerzyć od strony mezjalnej). Pozwoli to uwidocznić ujście kanału, które znajduje się zazwyczaj 2 mm podniebiennie od kanału MB-1 (ryc. 3). Wejście do kanału jest położone bardziej dystalnie niż właściwe światło kanału (10). Udrożnienie jest często niemożliwe bez uprzedniego usunięcia nadmiaru zębiny. Należy to wykonać za pomocą końcówki ultradźwiękowej, kierując ją mezjalnie i wierzchołkowo. Czasem trzeba usunąć nawet 0,5-3 mm zębiny, dlatego należy robić to bardzo ostrożnie, aby uniknąć perforacji (3).

Pewna odmienność w opracowaniu systemu korzeniowego występuje również w przypadku kanałów typu C, najczęściej spotykanych w drugich trzonowcach żuchwy. Zdarzają się również w pierwszym trzonowcu żuchwy, pierwszym i drugim trzonowcu szczęki oraz w pierwszym przedtrzonowcu żuchwy (3). Co ciekawe i warte podkreślenia, to fakt, iż prawdopodobieństwo wystąpienia kanału C w przypadku zęba przeciwległego oscyluje w okolicach 70% (11). Przy opracowaniu kanałów typu C należy pamiętać, że komora znajduje się bardzo nisko, ma kształt wstęgi, rozciągającej się, w trzonowcu żuchwy, od kanału mezjalnego językowego, następnie zakręca policzkowo i kieruje się dystalnie. Poniżej ujść kanały są poprzedzielane cienkimi przegrodami. W 1991 roku Melton zaproponował następującą klasyfikację systemu kanałów typu C (ryc. 4):

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.