Wczesna diagnostyka i prewencja zaburzeń wyrzynania się kłów szczęki
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Wczesna diagnostyka i prewencja zaburzeń wyrzynania się kłów szczęki. Opisy przypadków i przegląd literatury

Rutynowo wykonywane zdjęcie pantomograficzne pozwala również w 80% odpowiedzieć na pytanie, czy ząb umiejscowiony jest podniebiennie (jego wymiar poprzeczny jest zwiększony w stosunku do zębów sąsiednich), czy przedsionkowo (względnie zmniejszony wymiar poprzeczny) [1]. Wykonanie dodatkowych przylegających projekcji skośno-przednich i skośno-tylnych pozwala na wykorzystanie zjawiska paralaksy i określenie przednio-tylnego położenia kłów z dokładnością do 92% [12, 13]. Analiza wg Ericsona i Kurola (ryc. 1, 2, 3, 4, 5, 6) wykonana po 8. r.ż. dostarcza dodatkowo informacji o nieprawidłowym położeniu kła w wymiarze pionowym i poprzecznym. Wykonując szereg pomiarów: kąta inklinacji zawiązka, jego odległości od powierzchni okluzyjnej i położenia w sektorze względem sąsiednich zębów, można określić prawdopodobieństwo jego zatrzymania i trudność w jego sprowadzaniu do łuku [1, 14, 15].

Przeczytaj wszystkie artykuły z kategorii ORTODONCJA W PRAKTYCE

Materiał i metody

Materiał stanowi dokumentacja medyczna trzech pacjentek, leczonych w prywatnym gabinecie ortodontycznym, z rozpoznanym zaburzeniem wyrzynania się kłów szczęki. Analizowano dane z badania podmiotowego i przedmiotowego oraz pantomogramy, wykonane przed leczeniem i po ekstrakcji górnych kłów mlecznych. Zdjęcia rentgenowskie skalibrowano i poddano analizie wg Ericssona i Kurola.

Do przeszukania bazy PubMed Medline użyto słów kluczowych: ektopowe wyrzynanie kłów, zatrzymanie kłów szczęki, interceptywne leczenie dopodniebiennie przemieszczonych kłów. Przegląd piśmiennictwa oparto na 21 wybranych artykułach i 2 pozycjach książkowych. P...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.