Wpływ powtórnego procesu topienia na własności wytrzymałościowe stopu
Reklama

Wpływ powtórnego procesu topienia na własności wytrzymałościowe dentystycznego stopu chromowo-kobaltowego

Ponadto uzyskane wyniki wykazały, że średnia wytrzymałość mechaniczna wszystkich przetopionych stopów jest niższa od średniej wartości deklarowanej przez producenta, która wynosi dla rozciągania 900 MPa, a dla granicy plastyczności – 700 MPa.

Badane rodzaje stopów wykazują również nieznaczne obniżenie wytrzymałości na rozciąganie wraz ze zwiększonym udziałem w stopie nowym stopów już przetapianych, natomiast średnie wartości stopów wielokrotnie przetapianych są różne. Na przykład stopy dwukrotnie topione względem stopów jednokrotnie topionych obniżają swoje średnie wartości na wytrzymałość, a z kolei stopy jednokrotnie topione względem stopu trzykrotnie topionego.

Należy również zwrócić uwagę na zróżnicowanie zaobserwowanych wartości minimalnych i maksymalnych wytrzymałości na rozciąganie oraz granicy plastyczności.

Warty odnotowania jest także fakt, że wszystkie przetopione stopy osiągnęły w maksymalnych wartościach rozciągania wyższą wartość niż średnia wyznaczona przez producenta, jedynie stopy trzy- i czterokrotnie topione wykazały w maksymalnych wartościach minimalnie wyższą granicę plastyczności niż stopy fabryczne.

Dyskusja

Podjęte badania miały na celu uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy wielokrotny proces topienia stopu chromowo-kobaltowego oraz dodanie do stopu nowego materiału wcześniej przetopionego ma wpływ na własności wytrzymałościowe uzyskanych odlewów. Wiadomo bowiem, że właściwości odlewów zależne są od procedury odlewniczej, na którą składają się: dokładność powielenia modelu, prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie wzorca woskowego, uwzględnienie ekspansji wosku pod wpływem temperatury, rozmiar, długość, konfiguracja, punkty przymocowania i sposób łączenia układu wlewowego, wybór masy osłaniającej, umiejscowienie matrycy woskowej w formie odlewniczej, sposób zarabiania masy osłaniającej, rozszerzalność wiązania, termiczna oraz inwersyjna masy, czas i temperatura wygrzewania formy, metoda odlewania, siła użyta do wtłoczenia metalu do formy odlewniczej, skurcz podczas schładzania formy odlewniczej. Powyższy ciąg odlewniczy stanowi o jakości wykonanego uzupełnienia protetycznego przy założeniu, że materiał, który został użyty, nie miał wad. Nieprzestrzeganie procedur technologicznych albo ich zakłócenie prowadzą do powstawania wadliwych odlewów i są głównymi przyczynami pękania konstrukcji metalowych (19).

W niniejszej pracy wykonane badania wytrzymałościowe statycznej próby rozciągania wskazały, że żaden z przetapianych stopów nie osiągnął średniej deklarowanej przez producenta, co potwierdziły również badania przeprowadzone przez Jadczaka i wsp. (19) oraz Surowską i wsp. (4). Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być najprawdopodobniej proces topienia oraz krzepnięcia metali wchodzących w skład stopu, który wpływa na pogorszenie właściwości mikromechanicznych (20).

Berr i wsp. (21) przeprowadzili statyczną próbę rozciągania dla próbek ze stopu chromowo-kobaltowego odlewanych metodą odśrodkową oraz ciśnieniowo-próżniową. Autorzy lepsze wyniki uzyskali dla próbek wykonanych metodą ciśnieniowo-próżniową i są one zbliżone do wyników uzyskanych w niniejszej pracy, z tą różnicą, że próbki wykonano przy pomocy odlewnictwa odśrodkowego. Należy zaznaczyć, że w badaniach cytowanych autorów defekty strukturalne wystąpiły zarówno w próbkach odlewanych metodą odśrodkową, jak i ciśnieniowo-próżniową (21).

W badaniach własnych najwyższą średnią wytrzymałość na rozciąganie osiągnął stop trzykrotnie przetapiany, co jest zgodne z wynikami badań, jakie przeprowadzili Hajduga i Puchalik (22). Jednak autorzy ci we wszystkich poddanych ocenie próbkach stwierdzili występowanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, które ich zdaniem mogły zostać wprowadzone do odlewu podczas topienia stopu otwartym płomieniem.

Z przytoczonych danych w tej pracy można wywnioskować, że wielokrotność przetapiania stopów pochodzących z tego samego przetopu o tym samym kształcie i masie nie pogarsza właściwości produktu finalnego, jeżeli stop podczas procedury odlewniczej topił się równomiernie. Uzyskane wyniki w teście na zrywanie były do siebie zbliżone, co świadczy o tym, że najważniejsze jest wyeliminowanie wad w odlewach, które wpływają na trwałe odkształcenia plastyczne (23).

Najczęstszym błędem podczas przeprowadzania procedury odlewniczej w przypadku stopów mieszanych składających się z części stopów nowych i elementów już przetopionych jest przegrzanie stopu, ponieważ jedna część stopu topi się zdecydowanie szybciej, natomiast stop przetopiony może osiągnąć temperaturę topnienia wolniej niż stop nowy lub odwrotnie, w zależności od tego, jak jest usytuowany w tyglu. Należy podkreślić, że decydujące znaczenie dla równego przetapiania stopu ma nie tylko jego masa, ale również kształt.

Dlatego w przeprowadzonych badaniach do powtórnych procesów topienia zawsze przygotowywano takie same pod względem kształtu i masy części stopu. Bowiem przy wykonywaniu konstrukcji protetycznej ze stopu nowego w postaci kostek o tym samym kształcie i masie topienie stopu oraz osiągnięcie temperatury odpowiedniej do wypełnienia formy odlewniczej odbywa się równomiernie. Natomiast przy kolejnych przetopach jest utrudnione, gdyż topione są elementy o różnym kształcie oraz masie (kanały odlewnicze, stożek i resztki po obróbce mechanicznej), w konsekwencji czego proces ten przebiega nierównomiernie.

W niniejszej pracy materiał badawczy za każdym razem był topiony równomiernie, ponieważ na rzecz badań przygotowano negatyw silikonowy z kostek metalu dostarczanych przez producenta. Procedura ta pozwoliła na sporządzenie takich samych pod względem kształtu i  masy partii stopu, które uzyskiwano z przetopienia nowego stopu. Dzięki temu stop był równomiernie topiony na całej powierzchni, także w przypadku stopów mieszanych.

Ponadto przeprowadzone badania wykazały, że stopy jedno-, trzy- i czterokrotnie przetopione oraz stopy mieszane (oprócz 2/3 nowego i 1/3 przetopionego) mają zbliżone wartości wytrzymałościowe, co nie jest zgodne z powszechnie panującą opinią, która zaleca mieszanie już raz przetopionego stopu w proporcjach nieprzekraczających połowy wartości wagowej stopu nowego (24-26).

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie ortodontyczne wg filozofii MFS

Leczenie ortodontyczne wg filozofii MFS

750,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Pacjent stomatologiczny w wieku rozwojowym

Pacjent stomatologiczny w wieku rozwojowym

249,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.