Wpływ stresu zawodowego na częstość występowania objawów bruksizmu
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Wpływ stresu zawodowego na częstość występowania objawów bruksizmu w okresie pandemii SARS-CoV-2 w grupie nauczycieli i strażaków

Problemy ze snem

Zdecydowana większość w przypadku obu grup nie podaje problemów ze snem (ryc. 4). Jednak więcej osób zmagających się z zaburzeniami snu znajduje się w grupie nauczycieli (41,1%) w porównaniu z 22,5% w grupie strażaków.

Jakość życia

Ocena zadowolenia ze swojego życia była przeprowadzona w skali od 1 do 5, gdzie 1 było najniższą oceną i oznaczało całkowicie niezadowolony, a 5 było najwyższą oceną i oznaczało bardzo zadowolony. Ogólny wynik ankiety wykazał, że badani są zadowoleni ze swojego życia (ryc. 5). Taką odpowiedź wybrała blisko połowa nauczycieli (48,2%) oraz ponad połowa strażaków (53,5%). Najwyższą ocenę wybrało 19,6% pedagogów oraz 31% funkcjonariuszy. Umiarkowanie zadowolonych ze swojego życia jest 32,1% dydaktyków oraz stanowczo mniej strażaków, bo tylko 14,1%. Najniższe oceny wśród nauczycieli nie wstępowały, a w grupie przedstawicieli Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej stanowiły zaledwie 1,4% wszystkich głosów.

Poziom stresu zawodowego

Ocena wykonywanej pracy pod kątem stresu była poddawana weryfikacji w postaci skali od 1 do 5. Najwyższą oceną było 5 – praca bardzo stresująca, a najniższą oceną 1 – zupełnie niestresująca praca (ryc. 6).
W grupie badanych pedagogów blisko połowa (48,2%) stwierdziła, że praca na stanowisku nauczyciela jest umiarkowanie stresująca, ponad 35% ocenia ją na stresującą, a 12,5% na bardzo stresującą. Niższe oceny stanowią około 3,6% wszystkich głosów. Wśród funkcjonariuszy również blisko połowa (46,5%) ocenia wykonywany zawód i związaną z nim pracę na poziomie umiarkowanie stresującej, 31% podaje, że jest ona stresująca, a 19,7%...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.