Wykonywanie zawodu lekarza w podmiocie dla chorych na COVID-19

Komunikat dla osób posiadających zgodę Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu lekarza w podmiocie przeznaczonym dla pacjentów chorych na COVID-19

W związku z brakiem wyodrębnienia podmiotów leczniczych przeznaczonych do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na Covid-19, od dnia 1 kwietnia 2022 r., lekarze i lekarze dentyści, którzy posiadają warunkowe prawo wykonywania zawodu (dalej „PWZ”), mogą pracować (na podstawie art. 7 ust 16b ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty  – Dz. U. z 2021 r. poz. 790, z późn. zm.) w dowolnym podmiocie leczniczym.

W związku z powyższym ww. osoby nie mają obowiązku uzyskania dodatkowej zgody Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu lekarza lub lekarza dentysty poza podmiotami przeznaczonymi do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na Covid-19.

Jedyny obowiązek ciążący na lekarzu/lekarzu dentyście posiadającym warunkowe prawo wykonywania zawodu, który znalazł się w ww. sytuacji to zgłoszenie Ministrowi Zdrowia, w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczeń zdrowotnych w podmiocie innym niż przeznaczony do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na Covid-19, faktu podjęcia ww. zatrudnienia ze wskazaniem okresu tego zatrudniania.

Brak dokonania ww. zgłoszenia, może stanowić podstawę do cofnięcia zgody Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu lekarza lub lekarza dentysty.

Komunikat dotyczy także osób, które nie otrzymały warunkowego prawa wykonywania zawodu na podstawie pozytywnej decyzji Ministra Zdrowia, lecz postępowanie o jego przyznanie jest w toku. Dotyczy to następujących sytuacji:

  1. Minęło 14 dni od dnia złożenia przez lekarza/lekarza dentystę wniosku o przyznanie warunkowego PWZ, a okręgowa rada lekarska ww. prawa nie przyznała.
  2. Okręgowa rada lekarska wydała postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania lub uchwałę o odmowie przyznania warunkowego PWZ,
    a lekarz/lekarz dentysta złożył w przewidzianym przez przepisy terminie, odpowiednio, zażalenie lub odwołanie.
  3.  Każdorazowo, gdy postępowanie o przyznanie warunkowego PWZ, nie zakończyło się prawomocnie, włącznie z etapem postępowania sądowo-administracyjnego.

Wraz z prawomocnym zakończeniem postępowania o przyznanie warunkowego PWZ, w przypadku jego nieotrzymania, lekarz lub lekarz dentysta traci prawo udzielania świadczeń zdrowotnych na podstawie decyzji wydanej przez Ministra Zdrowia.

Źródło: mz.gov.pl

Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.

Informujemy także, że odbiorcy naszego newslettera w pierwszej kolejności otrzymują informacje o nowościach. Zapisz się i co wtorek będziesz otrzymywać najnowsze informacje branżowe oraz dostęp do artykułów i dodatkowych treści.

Zachęcamy do sprawdzenia e-booków oraz książek w naszym sklepie internetowym

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami z branży.

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Sklep

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Ortodoncja w Praktyce

Ortodoncja w Praktyce

350,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.