Komunikat dla osób posiadających zgodę Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu lekarza w podmiocie przeznaczonym dla pacjentów chorych na COVID-19
W związku z brakiem wyodrębnienia podmiotów leczniczych przeznaczonych do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na Covid-19, od dnia 1 kwietnia 2022 r., lekarze i lekarze dentyści, którzy posiadają warunkowe prawo wykonywania zawodu (dalej „PWZ”), mogą pracować (na podstawie art. 7 ust 16b ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty – Dz. U. z 2021 r. poz. 790, z późn. zm.) w dowolnym podmiocie leczniczym.
W związku z powyższym ww. osoby nie mają obowiązku uzyskania dodatkowej zgody Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu lekarza lub lekarza dentysty poza podmiotami przeznaczonymi do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na Covid-19.
Jedyny obowiązek ciążący na lekarzu/lekarzu dentyście posiadającym warunkowe prawo wykonywania zawodu, który znalazł się w ww. sytuacji to zgłoszenie Ministrowi Zdrowia, w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczeń zdrowotnych w podmiocie innym niż przeznaczony do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na Covid-19, faktu podjęcia ww. zatrudnienia ze wskazaniem okresu tego zatrudniania.
Brak dokonania ww. zgłoszenia, może stanowić podstawę do cofnięcia zgody Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu lekarza lub lekarza dentysty.
Komunikat dotyczy także osób, które nie otrzymały warunkowego prawa wykonywania zawodu na podstawie pozytywnej decyzji Ministra Zdrowia, lecz postępowanie o jego przyznanie jest w toku. Dotyczy to następujących sytuacji:
- Minęło 14 dni od dnia złożenia przez lekarza/lekarza dentystę wniosku o przyznanie warunkowego PWZ, a okręgowa rada lekarska ww. prawa nie przyznała.
- Okręgowa rada lekarska wydała postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania lub uchwałę o odmowie przyznania warunkowego PWZ,
a lekarz/lekarz dentysta złożył w przewidzianym przez przepisy terminie, odpowiednio, zażalenie lub odwołanie. - Każdorazowo, gdy postępowanie o przyznanie warunkowego PWZ, nie zakończyło się prawomocnie, włącznie z etapem postępowania sądowo-administracyjnego.
Wraz z prawomocnym zakończeniem postępowania o przyznanie warunkowego PWZ, w przypadku jego nieotrzymania, lekarz lub lekarz dentysta traci prawo udzielania świadczeń zdrowotnych na podstawie decyzji wydanej przez Ministra Zdrowia.
Źródło: mz.gov.pl
Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.
Informujemy także, że odbiorcy naszego newslettera w pierwszej kolejności otrzymują informacje o nowościach. Zapisz się i co wtorek będziesz otrzymywać najnowsze informacje branżowe oraz dostęp do artykułów i dodatkowych treści.
Zachęcamy do sprawdzenia e-booków oraz książek w naszym sklepie internetowym
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami z branży.
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce

Horyzontalnie położony ząb sieczny boczny górny. Opis przypadku
Celem pracy jest przedstawienie przypadku 10-letniej pacjentki, u której rozpoznano poziomo zatrzymany ząb 12 jako skutek zakłócenia fenomenu Broadbenta, nazywanego potocznie okresem brzydkiego kaczątka. Wieloetapowe leczenie polegało na chirurgic...

Wykorzystanie wirtualnej symulacji set-up przy planowaniu kamuflażu ortodontycznego w leczeniu wady zgryzu klasy III
Streszczenie: Celem niniejszej pracy było podkreślenie znaczenia wirtualnej symulacji set-up w planowaniu leczenia wady zgryzu klasy III u dorosłej pacjentki z umiarkowanym stłoczeniem zębów przednich w łuku dolnym i ze zgryzem krzyżowym...

Porównawcze leczenie klasy II Invisalign z systemem do wysunięcia żuchwy (MA – mandibular advancement) jako alternatywa dla aparatów Herbsta
Artykuł przedstawia skuteczność systemu Invisalign pod względem korekty cofniętej żuchwy w leczeniu szkieletowej klasy II przez porównanie z podobnym przypadkiem leczonym aparatem Herbsta. W obu przypadkach uzyskano podobne wyniki kliniczne, przy ...