Występowanie bólu po obturacji kanału korzeniowego - dentalmaster.pl
Reklama

Występowanie bólu po obturacji kanału korzeniowego w trakcie leczenia endodontycznego prowadzonego podczas jednej wizyty lub kilku wizyt

Słowa kluczowe: ból, kanał korzeniowy
Streszczenie: Wprowadzenie. Ból po obturacji kanału korzeniowego frustruje zarówno pacjentów, jak i stomatologów. Jego występowanie może ulegać zmianie przy zastosowaniu współczesnych technik endodontycznych. Niniejsze randomizowane badanie kliniczne miało na celu porównanie występowania bólu po niechirurgicznym leczeniu endodontycznym przeprowadzanym podczas jednej wizyty lub kilku wizyt, w 1 i 7 dni od obturacji kanału korzeniowego.
Materiał i metoda. Badaniem objęto pacjentów wymagających pierwszorazowego leczenia kanałowego w dwóch ośrodkach klinicznych w Hongkongu (HK) i w Pekinie (PK). 3 stomatologów w HK i 3 w PK przeprowadziło leczenie kanałowe łącznie 567 zębów z zastosowaniem takich samych procedur (obturacja za pomocą nośnika lub metodą kondensacji bocznej), albo podczas pojedynczej wizyty, albo kilku wizyt.
Wyniki. Odsetek pacjentów, którzy odpadli z badania, wyniósł 5,1%, zatem łącznie oceniono 538 zębów. Spośród nich 232 (43%) leczono w HK; 275 (51%) leczono na pojedynczej wizycie; w 234 (43%) stosowano obturację za pomocą nośnika. Analiza regresji logistycznej wykazała, że występowanie bólu po 1 dniu od obturacji rzadziej dotyka zęby z cechami zapalenia przywierzchołkowego (OR = 0,35, 95% CI = 0,21-0,57, p < 0,01) i z mniejszym nasileniem bólu przed leczeniem (OR  =  1,10, 95% CI  =  1,03-1,18, p  <  0,01). Częstość występowania bólu po 1 dniu od obturacji w przypadku zębów leczonych podczas jednej wizyty i kilku wizyt wynosiła odpowiednio 24,7% (68/275) i 33,5% (88/263); (p =  0,50). Po siedmiu dniach wartość ta wynosiła odpowiednio 4,0% (11/275) i 5,3% (14/263); (p = 0,47).
Wnioski. Nie stwierdzono znamiennej różnicy w częstości występowania bólu po 1 i 7 dniach od obturacji kanału korzeniowego dla zębów leczonych na jednej lub kilku wizytach.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.