CEDE 2022 - Wywiad z kierownikiem naukowym sesji amerykańskiej
Reklama

Wywiad z kierownikiem naukowym sesji amerykańskiej CEDE 2022

Dr Bartosz Suliborski jest kierownikiem naukowym CEDE Dental Challenge – sesji amerykańskiej podczas targów CEDE, które odbędą się w Expo Łódź w dniach 22-24 września.

Historia zatacza koło. Pierwsze edycje targów CEDE, a dokładnie część edukacyjną budował prof. Stanisław Suliborski. Na 30-lecie CEDE do współpracy zaprosiliśmy jego syna dr n. med. Bartosza Suliborskiego. Na pytanie, czym zainteresować polskich praktyków odpowiedział: zróbmy sesję amerykańską! No to robimy! O tym, co czeka uczestników spotkań z ekspertami, którzy do Łodzi przylecą zza wielkiej wody, rozmawiamy z autorem pomysłu.

Sesja „made in USA” na 30-lecie CEDE? Dlaczego?

Dr n. med. Bartosz Suliborski: A dlaczego nie? Współczesna oferta edukacyjna dla lekarzy dentystów jest bardzo bogata, wybór wykładów czy warsztatów szeroki, krajowi eksperci są wręcz na wyciągnięcie dłoni. Czasami jednak warto posłuchać kogoś, kto może mieć zupełnie inne spojrzenie na ten sam problem, kogoś z zewnątrz. Tym bardziej, że prof. Stanisław Suliborski zorganizował podobne sesje Uniwersytetu Maryland w latach 1997-2000. A ja wciąż utrzymuję kontakt z moimi mentorami z Maryland, takimi jak:  Douglas Barnes, Sylvan Feldman, Carl Driscoll. Uważam, że CEDE to wydarzenie kluczowe dla naszej branży. Organizatorzy wielokrotnie pokazywali, że chcą być areną stomatologiczną w ujęciu międzynarodowym, do Łodzi i Poznania przyjeżdżali eksperci z całego świata. Nie ma lepszego miejsca na sesję w takim wydaniu. Dlatego zaproponowałem taką sesję Amerykanom. Pomysł podchwycili od razu i wraz z Exactusem zaczęliśmy jej organizację pod koniec ubiegłego roku. A takie spotkania bez wątpienia uczą, gwarantują refleksje. Sesja, którą zaproponowałem, to efekt mojej współpracy i moich kontaktów z Uniwersytetem Maryland, wybór tematów – obserwacji pracy polskich praktyków, pytań, które mi zadają. Sądzę, że wykłady naszych gości trafią do praktyków o różnej skali doświadczenia i to jest w tym projekcie chyba najpiękniejsze. O ile sytuacja geopolityczna nie pokrzyżuje planów (bo już musiałem wprowadzać personalne korekty), to ustalony program zapowiada się niezwykle ciekawie! Zatem serdecznie zapraszam do Łodzi!

Omówmy to co się wydarzy podczas tej sesji. Czy praktyków trzeba przekonywać, że stomatologia odtwórcza i endodoncja nie są odrębnymi dziedzinami, że są ściśle powiązane?

Dr n. med. Bartosz Suliborski: Mylę, że wielu nie trzeba, ale z pewnością uczestnicy spotkania z dr Bradleyem Trattner zyskają lepsze zrozumienie wszystkich procedur endodontycznych, od wstępnej diagnozy do odbudowy zęba.

Od czasu pojawienia się w endodoncji rotacyjnych narzędzi niklowo-tytanowych zdążyliśmy poznać zarówno zalety, jak i ograniczenia tych instrumentów. Najnowsze osiągnięcia w zakresie metalurgii, konstrukcji i nowatorskich ruchów obrotowych narzędzi sprawiły, że musimy zrozumieć, jak te zmiany wpływają na sposób opracowania kanałów. Równocześnie z postępem technologii w opracowywaniu kanałów i pojawieniem się materiałów bioceramicznych doszło do rewolucji w terapii przyżyciowej miazgi oraz metodach wypełniania kanałów. Dzięki połączeniu udoskonalonych metod opracowania i wypełniania kanałów możemy obecnie stosować bardziej efektywne techniki leczenia kanałowego – bezpieczne, proste i przewidywalne. Podczas wykładu zostaną omówione te zagadnienia ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki, dostępu endodontycznego, irygacji, mikroendodoncji, opracowania i wypełniania kanałów.

Dr Harlan Shiau, kolejny znakomity ekspert, który przyjął Pana zaproszenie na CEDE, zauważa, że problemy z implantami wynikające z uwarunkowań biologicznych są rzeczywistością dentystów i wskazuje na istotę umiejętności określanie ryzyka wystąpienia peri-implantitis.

Dr n. med. Bartosz Suliborski: Faktycznie, pomimo coraz lepszych metod leczenia postępujących zmian okołowszczepowych, wciąż nie są one wystarczające. Dlatego trzeba minimalizować ryzyko u pacjentów i zachować czujność. Podczas wykładu omówione zostaną fakty i mity związane z ryzykiem wystąpienia peri-implantitis i peri-implant mucositis. Cały zespół stomatologiczny wciąż odgrywa istotną rolę w postępowaniu z pacjentami dotkniętymi tymi schorzeniami w dążeniu do poprawy długofalowych wyników leczenia.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.