Ząb zagłębiający się w żuchwie 4-letniego chłopca - opis przypadku
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Całkowicie reinkludowany drugi ząb trzonowy mleczny w żuchwie u 4-letniego chłopca

W znieczuleniu ogólnym nacięto płat śluzówkowo­-okostnowy, który odwarstwiono (ryc. 3). Wiertłem zdję­to blaszkę korową kości, co umożliwiło dotarcie do koro­ny zęba 75 (ryc. 4). Aby ograniczyć traumatyzację tkanek oraz nerwu zębodołowego dolnego, koronę oddzielono od korzeni oraz usunięto ją średnimi kleszczami Meissne­ra. Ranę operacyjną przepłukano 0,02-proc. roztworem chlorheksydyny. Ze względu na cienką powierzchnię żuchwy w tej okolicy oraz położenie nerwu zębodołowe­go dolnego korzenie rozseparowano i bardzo ostrożnie usunięto z wykorzystaniem dźwigni bocznej prawej i le­wej Beina (ryc. 5, 6). Ranę pooperacyjną zaopatrzono chi­rurgicznie (ryc. 7). Pacjentowi założono opaskę elastycz­ną Codofix z zimnym okładem zewnętrznym. Chorego w godzinach przedpołudniowych wypisano do domu.

Pacjent w pierwszej dobie po zabiegu zgłosił się na badanie kontrolne, podczas którego stwierdzono niewielki w stosunku do skali zabiegu obrzęk okolicy operowanej. Chłopiec nie zgłaszał dolegliwości bólo­wych oraz potwierdził czucie dotyku okolicy zaopatry­wanej przez nerw zębodołowy dolny. Rana goiła się prawidłowo. 6 miesięcy po zabiegu chłopiec nie zgłaszał parestezji okolicy operowanej, a od 4 miesięcy jest pod opieką specjalisty ortodoncji.

Dyskusja

Ząb reinkludowany diagnozuje się, gdy jego powierzch­nia okluzyjna znajduje się co najmniej 1 mm poni­żej płaszczyzny zgryzu. Jednak klasyfikacja określona na podstawie głębokości zagłębienia w milimetrach jest niepraktyczna i trudna do zastosowania w warunkach klinicznych. Zdecydowanie bardziej przydatny wydaje się podział zaproponowany przez Pytlika (10), który wy­różnia reinkluzję częściową i całkowitą. Reinkluzję częś­ciową autor dzieli na 2 fazy: A1 – gdy ząb reinkludowany jest zagłębiony mniej niż do połowy wysokości koron zęba sąsied...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.