Zamknięcie kierunków lekarskich do maja lub czerwca
Reklama

Decyzje o ewentualnym zamknięciu kierunków lekarskich do maja lub czerwca

Do maja lub czerwca zapadną decyzje o ewentualnym zamknięciu kierunków lekarskich, których kontrola da negatywny wynik – zapowiedział minister nauki Dariusz Wieczorek we wtorkowej audycji „Sygnały Dnia”.

Kierunki lekarskie można obecnie studiować na 36 polskich uczelniach, 14 z nich uruchomiono od października 2023 r. Tylko cztery z tych 14 dostały pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Pozostała dziesiątka ruszyła, chociaż PKA wydała im ocenę negatywną – np. dlatego, że kształcenie odbywa się bez odpowiedniej kadry medycznej, wyposażenia i pomieszczeń.

„Występujemy do Polskiej Komisji Akredytacyjnej z prośbą o kontrolę tych kierunków (…) – by zweryfikować je pod kątem jakości kształcenia” – powiedział szef resortu nauki. Kontroli ma zostać poddanych wszystkie 14 nowo otwartych kierunków.

Minister zapewnił, że celem kontroli nie będzie zamykanie kierunków, ale określenie, czy są one w stanie kształcić studentów na odpowiednim poziomie. „Jeżeli nie, musimy znaleźć odpowiedź, co jest w tej sprawie niezbędne” – zaznaczył. Wymienił, że wsparciem dla tych kierunków mogą być np. dodatkowe nakłady finansowe, pomoc ze strony resortu lub samorządów.

„Będziemy działali tak, żeby jak najmniej ucierpieli na tym studenci” – podkreślił minister. Dodał, że jeśli zapadnie decyzja o zamknięciu kierunku, to studenci zostaną przejęci przez uczelnie publiczne.

Jeśli chodzi o terminy, zapowiedział, że decyzje mają zapaść w maju lub czerwcu. „Chcielibyśmy to dosyć szybko zrobić. Jeśli będą takie przypadki (zamknięcia kierunków – PAP), to nie chcielibyśmy, żeby w tym roku trwał nabór” – zwrócił uwagę Wieczorek.

Minister nauki dodał, że kontroli będzie więcej – „nie tylko w uczelniach lekarskich”. Jak zaznaczył, w lutym ma powstać plan kontroli na ten rok, a ich rozpoczęcie jest planowane na marzec. (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pl


Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.

Zachęcamy również do nabycia naszych książek i e-booków dostępnych w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama
Reklama

Sklep

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.