Zastosowanie lasera diodowego 635 nm do fotobiomodulacji
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zastosowanie lasera diodowego 635 nm do fotobiomodulacji techniką kontaktową w celu przyspieszenia wchłaniania obrzęku

Opis przypadku

Pacjentka, lat 7, została skierowana przez lekarza dentystę do Katedry i Zakładu Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej Katedry Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu, pod opieką mamy, w celu konsultacji obrzęku wargi górnej po lewej stronie od linii pośrodkowej, spowodowanego urazem (nagryzaniem). W dniu poprzedzającym wizytę w gabinecie kierującym do konsultacji w znieczuleniu nasiękowym usunięto ząb 64. Dziecko przyznało się do nagryzania wargi górnej w czasie działania znieczulenia po wizycie stomatologicznej.

W wywiadzie pacjentka ogólnie zdrowa, nie przyjmuje leków, bez stwierdzonych alergii. Wywiad rodzinny bez obciążeń genetycznych. Obrzęk wargi zaobserwowano 2 godziny po wizycie stomatologicznej, a jego wygląd zarejestrowano w formie fotografii 5 godzin po zabiegu (ryc. 1). Pacjentka, ze względu na dolegliwości bólowe (5/10 w skali VAS), po zejściu znieczulenia przyjęła jednorazowo 4 ml zawiesiny doustnej (Paracetamol Hasco, 120 mg/5 ml). Ponadto nie stosowała innych środków farmakologicznych i miejscowo zimnych okładów. Pacjentka w związku z obrzękiem podawała trudności w przyjmowaniu pokarmu oraz w mówieniu.

W badaniu klinicznym zewnątrzustnym widoczny asymetryczny obrzęk wargi górnej (o średnicy 3,5 cm), po stronie lewej obejmujący: skórę, czerwień wargową oraz błonę śluzową. Obrzęk palpacyjnie elastyczno-miękki. Nabłonek pokrywający na sporym obszarze zmiany nieprzezierny, opalizujący. Na czerwieni wargowej niewielkie 2 nadżerki (ryc. 2). Obrzęk był wyraźnie większy niż ten widoczny na fotografii z dnia poprzedniego i miał tendencję do grawitacyjnego opadania. Węzły chłonne podbródkowe oraz podżuchwowe grupy A wyczuwalne, bolesne, miękkie. Węzły chłonne policzkowe, nosowo-wargo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.