Zatrzymane drugie zęby trzonowe - postępowanie z pacjentami
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Postępowanie z zatrzymanymi drugimi zębami trzonowymi u pacjentów w wieku rozwojowym – opisy przypadków

Przypadek 2.

Pacjent w wieku 10 lat i 10 miesięcy zgłosił się do Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej w Krakowie z powodu zatrzymanego zęba 46. Zdjęcie OPG ujawniło zmianę osteolityczną w okolicy zębów 45 i 46 o charakterze torbieli, otoczoną obwódką osteosklerotyczną (ryc. 4). Zaplanowano zabieg chirurgiczny polegający na wyłuszczeniu zmiany z pobraniem materiału do badania histopatologicznego. W trakcie zabiegu przyklejono zaczep ortodontyczny do zatrzymanego zęba 46 oraz zastosowano aparat stały górny i dolny w celu wprowadzenia zatrzymanego zęba do łuku. Wprowadzenie zęba do łuku oraz wyprostowanie zostały uzyskane dzięki zastosowaniu mechaniki łuków Niti dodatkowych wraz z łukiem podstawowym 0,019’’x0,025’’ SS. Pacjent stosował również wyciągi międzyzębowe. W trakcie leczenia konieczny był zabieg odsłonięcia zęba 47 oraz zastosowania podwójnej rurki na zębie 46. Zastosowano podstawowy łuk 0,019x0,022 SS, wprowadzony do wcześniej spionizowanego zęba 46 oraz łukiem dodatkowym Niti uzyskano prawidłową inklinację zęba 47.

Po demontażu aparatu stałego pacjent został skierowany na zdjęcie ortopantomograficzne, na którym uwidoczniono zatrzymany ząb 17 (ryc. 5). Zalecono 6-12-miesięczną obserwację. Po około roku postawy wyczekującej i konsultacji z chirurgiem stomatologicznym zdecydowano o ekstrakcji zęba 17 i oczekiwaniu na wyrznięcie zęba 18. Na kontrolnych OPG wykonanych około roku oraz 2 lata później uwidoczniono stopniowe obniżanie pozycji zęba 18 (ryc. 6, 7).

Przypadek 3.

12-letni pacjent zgłosił się do Poradni Ortodoncji z powodu braku obecności zębów w łuku dolnym po stronie lewej. Na zleconym OPG ujawniono reinkludowany ząb 75, powodujący zatrzymanie zębów 35, 36 i 37 (r...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.