Zęby zrośnięte w szczęce u pacjenta z zespołem Downa
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Obustronne zęby zrośnięte w szczęce u pacjenta z zespołem Downa

Omówienie przypadku

Zęby zrośnięte (dentes concreti) są to dwa zęby połączo­ne ze sobą poprzez kostniwo. Ta anomalia spowodowa­na jest zniszczeniem przegrody kostnej oddzielającej od siebie dwa zawiązki, co powoduje przemieszcze­nie i stłoczenie sąsiadujących zawiązków. Natomiast w okresie rozwoju korzeni ulegają one zrośnięciu przez cement i wówczas anomalia zwana jest zroślakiem prawdziwym. Mogą to być także zmiany nabyte o róż­nej etiologii w przebiegu hipercementosis. Korony tych zębów są oddzielnie wykształcone, mogą być połączone jedynie szkliwem lub do siebie zbliżone z zachowanymi odrębnymi komorami zębów. W większości przypad­ków zęby zrośnięte dotyczą głównie zębów trzonowych szczęki i zazwyczaj tylko dwóch zębów, natomiast bar­dzo rzadko większej liczby (2, 3).

Częstość występowania zębów zrośniętych w uzębie­niu stałym należy do rzadko występujących i jest okre­ślana na 0,1%. Anomalia ta jest częściej obserwowana w uzębieniu mlecznym i obejmuje 0,5% (4).

Podstawą rozpoznania zębów zrośniętych jest diag­nostyka radiologiczna, która uwidacznia pogrubienie korzeni zębów na skutek nawarstwienia cementu i brak szpary ozębnej w miejscu połączenia. Brak wykonania badania radiologicznego może przyczynić się do błę­dów diagnostycznych i wynikających z nich problemów klinicznych. Ratajek-Gruda i wsp. opisują 39-letniego pacjenta, który zgłosił się do Zakładu Chirurgii Stoma­tologicznej AM w Łodzi, u którego w poradni przyza­kładowej rozpoczęto ekstrakcję zęba 18 (2). W trakcie usuwania tego zęba lekarz stomatolog wykonał zwich­nięcie zęba 18, a podczas próby ekstrakcji zauważył, że ząb 17 również był zwichnięty. W związku z powyż­szym zaprzestał dalszych działań i skierował pacjenta do ośrodka akademickiego, gdzie na podstawie zdjęcia pantomograficzne...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.