Zespół ds. naruszeń w ochronie zdrowia powołany przez NRL
Ostatnie wydarzenia i atak byłego ministra zdrowia na lekarza pokazuje, jak bardzo potrzebna jest w strukturze Samorządu lekarskiego jednostka, która będzie monitorować, rejestrować i przeciwdziałać nadużyciom, które szkodzą bezpieczeństwu pacjentów i lekarzy oraz utrudniają sprawne funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce. Powołano Zespół ds. naruszeń w ochronie zdrowia, którego przewodniczącym zostanie Piotr Pisula, członek Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Poznaniu.
Niestety dzisiaj w polskim systemie ochrony zdrowia często spotykamy się z różnego rodzaju nieprawidłowościami. Sam doznałem takiej nieprawidłowości, więc rozumiem, jak mogą czuć się ofiary nadużyć. Deklaruję więc pełną pomoc i wsparcie osobom, które znajdą się w takiej potrzebie. Jeżeli tylko będziemy wiedzieć, że jakieś naruszanie miało miejsce, dokonamy wszelkich starań, by temu przeciwdziałać. Zależy nam na tym, żeby takich sytuacji było jak najmniej. Wiemy, że przed nami dużo pracy. Pozostaje więc tylko zakasać rękawy i ruszać – podkreśla Piotr Pisula, przewodniczący Zespołu ds. naruszeń w ochronie zdrowia.
Do zadań zespołu będzie należało:
- Aktywne wyszukiwanie, zbieranie informacji i zawiadamianie odpowiednich organów izb lekarskich na temat nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania jednostek ochrony zdrowia.
- Weryfikowanie i analizowanie zbieranych informacji.
- Badanie przypadków naruszeń praw lekarzy i praw pacjentów, ze szczególnym uwzględnieniem łamania standardów medycznych, prawa pracy i rażących naruszeń w zakresie form leczenia i postępowania oraz podejmowanie stosownych działań.
- Realizowanie celów zespołu przy pomocy Biura Naczelnej Izby Lekarskiej.
- Wyszukiwanie i przekazywanie do rzeczników odpowiedzialności zawodowej informacji o przypadkach lekarzy prowadzących i promujących działalność niezgodną z aktualną wiedzą medyczną oraz kodeksem etyki lekarskiej
- Przyjmowanie zgłoszeń dotyczących naruszeń z okręgowych izb lekarskich.
Źródło: nil.org.pl
Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.
Zachęcamy również do nabycia naszych książek i e-booków dostępnych w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce

Manifestacje zębowe i szczękowo-twarzowe zespołu Axenfelda-Riegera: opis przypadku 5-letniej dziewczynki
W niniejszej pracy kazuistycznej opisano manifestacje zębowe i szczękowo-twarzowe zespołu Axenfelda-Riegera (ang. Axenfeld-Rieger syndrome, ARS) u 5-letniej dziewczynki. Zespół ten charakteryzuje się wadami wrodzonymi twarzoczaszki, oczu, zębów i ...

Korekcja odchylenia linii pośrodkowej i jednostronnego zgryzu krzyżowego za pomocą aparatu stałego
Plan leczenia przewidywał cztery ekstrakcje: drugiego prawego i pierwszego lewego zęba przedtrzonowego w łuku szczęki oraz obu pierwszych zębów przedtrzonowych w łuku żuchwy.

Zastosowanie nakładek w celu zlikwidowania rozbieżności linii pośrodkowej oraz stłoczenia/szparowatości
38-letnia pacjentka zgłosiła się do kliniki stomatologicznej, ponieważ chciała poprawić wygląd swojego uśmiechu. Pacjentka pracuje w banku, ma męża i dwójkę dzieci.