Zmiany zwyrodnieniowe miazgi w licznych zębach – opis przypadku
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zmiany zwyrodnieniowe miazgi w licznych zębach – opis przypadku

W publikacji Sener i wsp., w której autorzy oceniali częstość występowania zwapnień w komorze zęba oraz zależności ich występowania od różnych czynników, opisano je w 4,8% badanych zębach. Wykazano także statystycznie istotną zależność ich występowania od płci i stanu korony klinicznej. Nieistotna okazała się zależność od występowania chorób sercowo-naczyniowych (CVD). Badania te przeprowadzone zostały na grupie 536 pacjentów w wieku od 13 lat do 65 lat (7).

Odmienne wyniki otrzymali Edds i wsp. w badaniach przeprowadzonych u 55 pacjentów w wieku 20-55 lat, opierających się na ocenie zdjęć radiologicznych i badaniach ankietowych dotyczących chorób serca. Wykazali oni istotną statystycznie zależność pomiędzy obecnością kamieni miazgi a CVD. Oceniane zęby były poddane selekcji i musiały spełniać następujące warunki: być całkowicie wyrznięte, minimalnie odbudowane (w zakresie szkliwa lub płytko w zębinie), wolne od czynnej próchnicy oraz od chorób przyzębia obserwowalnych radiologicznie, bez ubytków i wypełnień klasy V (8). Autorzy tej publikacji wysuwają nawet sugestię, że ocena zdjęć radiologicznych ukierunkowanych na wykrywanie zębiniaków może zostać wykorzystana do badań skriningowych w celu wczesnej identyfikacji potencjalnego występowania chorób sercowo-naczyniowych (8).

Kup prenumeratę czasopisma "TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny" na dlaspecjalistow.pl.

Na podstawie przytoczonego piśmiennictwa można powiedzieć, że zmiany w miazdze o charakterze zwapnień nie należą do rzadkości, chociaż zazwyczaj nie powodują dolegliwości. Mogą one stwarzać trudności kliniczne wtedy, kiedy osiągają duże rozmiary utrudniające prawid...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.