Znaczenie interwencji ortodontycznej w przypadku wad zgryzu klasy III
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Znaczenie interwencji ortodontycznej w przypadku wad zgryzu klasy III w uzębieniu mieszanym

Opis przypadku

Pacjentem był chłopiec w wieku 8 lat i 4 miesięcy, pod koniec pierwszego okresu przejściowego uzębienia mieszanego, w dobrym stanie ogólnym, bez zmian próchnicowych i chorób przyzębia. Podana na pierwszej wizycie główna skarga brzmiała: „dolne zęby się krzyżują i są wysunięte”, a ponadto dziecko wykazywało nawyki parafunkcyjne.

W badaniu zewnątrzustnym twarz pacjenta wykazała typowe cechy wad zgryzu klasy III, ze skróceniem środkowej jednej trzeciej twarzy, spłaszczeniem kości jarzmowych, widocznym rąbkiem twardówki nad powieką dolną i aktywnym zwarciem warg. En face była widoczna nieznaczna asymetria twarzy ze zbaczaniem żuchwy w prawo, natomiast profil był wklęsły, z linią podbródka i szyi najwyraźniej adekwatną do wielkości twarzy (fot. 1). W wywiadzie i badaniu wstępnym stwierdzono parafunkcyjne nawyki wysuwania języka przy fonacji, zmieniony wzorzec połykania i hipotonię języka.

Analiza wewnątrzustna wykazała relacje zębowe I klasy Angle’a, hipoplazję szczęki, obustronny zgryz krzyżowy tylny, zgryz krzyżowy przedni z ujemnym nagryzem pionowym -6 mm, zgryz otwarty przedni 7 mm i odwróconą krzywą Spee w łuku dolnym. Ponadto stwierdzono poważny niedobór przestrzeni -8 mm dla wyrzynających się siekaczy bocznych w łuku górnym, diastemę między siekaczami centralnymi szczęki i protruzję dwuszczękową. Pomimo niewielkiego zbaczania żuchwy w prawo i istnienia diastem, linia środkowa łuku górnego i dolnego pokrywały się (fot. 2).

W wyjściowym pantomogramie stwierdzono zatrzymanie stałych siekaczy bocznych szczęki, których korzenie znajdowały się w ósmym stadium rozwoju wg Nolli.

Zauważono również brak miejsca na wyrznięcie ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.