Prosta implantoprotetyka z Rhein’83. Przywrócenie funkcji żucia – klasa I Kennedy
STRESZCZENIE: Artykuł opisuje żyroskopowy układ retencyjny – adaptacyjne sprzężenie z implantem, co powoduje zmniejszenie naprężeń mechanicznych i łatwość wkładania ruchomej protezy częściowej.
SŁOWA KLUCZOWE: układ retencyjny, proteza częściowa
SUMMARY: This article describes a gyroscopic retention system – adaptive implant coupling, resulting in reduced mechanical stress and ease of insertion of a removable partial denture.
KEYWORDS: retention system, partial denture
Celem niniejszego artykułu jest wdrożenie strategii klinicznych i laboratoryjnych poprzez rozwój technik i materiałów sprawdzonych i nowo opracowanych. „Dążenie do ustanawiania i usprawniania procesów pracy ma na celu zapobieganie błędom w praktyce, które prowadzą do pogorszenia jakości życia pacjentów”.
Historia stomatologiczna
Pacjent, 69 lat. Warunki zdrowia w dobrym stanie ze względu na rutynowe badania, które pacjent wykonuje regularnie. Pacjent był użytkownikiem częściowej protezy klasy I Kennedy, naturalne zęby uległy złamaniom, nastąpiły pogorszenie stabilizacji i utrata elementów systemu protezy (fot. 1a) – uszkodzony ząb naturalny nie może pełnić funkcji retencyjnej – proteza nie pełni swoich funkcji.
Pacjent jest kierowany do lekarza w celu przywrócenia funkcji żucia po kilku próbach naprawy protezy. Zęby 33 i 43 zostały utracone z powodu złamania.
Przeczytaj wszystkie artykuły z cza...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto się zarejestrować?
- zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
- zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
- będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
- możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
- masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
Logowanie
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce
Skostnienie stawu skroniowo-żuchwowego jako następstwo przeoczonego złamania kłykcia żuchwy u dziecka
Słowa kluczowe: skostnienie stawu skroniowo-żuchwowego, złamanie kłykcia żuchwy, tomodensytometria Keywords: temporomandibular joint ankylosis, fracture of the mandibular condyle, tomodensitometry Streszczenie: Skostnienie stawu skroniowo-żuchwowe...
Łączne leczenie ortodontyczne i chirurgiczne ciężkiej wady zgryzu klasy III ze zgryzem krzyżowym przednim i tylnym
W niniejszej pracy kazuistycznej przedstawiono przypadek dorosłego pacjenta z ciężką szkieletową wadą zgryzu klasy III, z ewidentnym niedorozwojem szczęki i nadmiernie rozwiniętą żuchwą, co powodowało zgryz krzyżowy przedni i tylny, a także przesu...
Aparaty nakładkowe i miniimplanty ortodontyczne w leczeniu zgryzu przewieszonego u dorosłych
Słowa kluczowe: zgryz przewieszony, miniimplanty, nakładki Keywords: scissor bite, miniscrews, aligners Streszczenie: Zgryz przewieszony nie ulega samoistnej korekcji. Stopniowo pogarsza się w wyniku nadmiernego wyrzynania się zębów, negatywnie wp...