Alergie na tytanowe elementy do osteosyntezy stabilnej złamań
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Alergie na tytanowe elementy do osteosyntezy stabilnej złamań – opis przypadku

Okres hospitalizacji niepowikłany. Pacjent został wypisany do domu w stanie ogólnym i miejscowym dobrym. Kontrolowany regularnie w tutejszej Poradni Przyklinicznej, gdzie ze względu na nawracające obrzęki i dolegliwości bólowe zakwalifikowano go do dwuetapowego usunięcia elementów zespalających. Przed planowanym zabiegiem wykonano u pacjenta test płatkowy. Odczyt po 48 i 72 godzinach wykazał silny odczyn na azotan srebra (obrzęk). Kolejno usunięto elementy zespalające w pierwszym etapie ze szczęki obustronnie (listopad 2018 r.), następnie z żuchwy obustronnie (styczeń 2019 r.). Dalsze kontrole w ramach Poradni Przyklinicznej wykazały poprawę stanu miejscowego i ogólnego pacjenta. W lutym 2019 r. zakończono leczenie.

Dyskusja

Alergia kontaktowa jest ważnym problemem zdrowia publicznego o istotnym wpływie osobistym, społecznym i ekonomicznym.

W ostatnich latach podstawową metodą leczenia złamań w obrębie twarzoczaszki stała się osteosynteza stabilna za pomocą tytanowych płytek.

Pierwsze doniesienia na temat wewnętrznej repozycji przy udziale płytek i śrub pochodzą z końca XIX wieku. Ciągły rozwój technik chirurgicznych, metalurgii oraz metod konstrukcji doprowadził do spopularyzowania tych metod, ostatecznie czyniąc je „złotym standardem” w leczeniu złamań (5, 6).

Elementy metalowe stosowane w chirurgii szczękowo-twarzowej mogą być stale narażone na niekorzystne, kwaśne środowisko jamy ustnej. Ten kwaśny odczyn jest głównie spowodowany dietą oraz bakteriami. Powoduje chemiczną korozję elementów do osteosyntezy. Korozja doprowadza do uwolnienia jonów metali, które mogą krążyć w organizmie lub gromadzić się w tkankach miejscowych, powodując reakcje nadwr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.