Przyczyny nieskutecznego znieczulenia a unerwienie zębów żuchwy
Reklama

Anatomiczna różnorodność unerwienia zębów żuchwy przyczyną nieskutecznego znieczulenia

Kanał i otwór zatrzonowcowy (ang. retromolar foramen) są rzadko opisywanymi anomaliami. Dostępne badania wykazały, że otwór ten występuje stosunkowo często, bo u 7,7-10% badanych osób, i zawiera włókna pochodzące z wczesnego odejścia włókien nerwu zębodołowego dolnego lub nerwu policzkowego (6, 11). W zależności od metodyki badań obecność dodatkowych otworów w obrębie trójkąta zatrzonowcowego wykryto nawet u 72% badanych, natomiast otwory o średnicy minimum 0,5 mm występują w około 25% przypadków. Badania Thomasa von Arxa i wsp. Potwierdziły obecność kanału zatrzonowcowego w 25,6% badanych obrazów CBCT i 5,8% zdjęć pantomograficznych, przy jednoczesnym określeniu średniej szerokości kanału zatrzonowcowego na poziomie 0,99 mm (13).

Unerwienie zębów przednich przez nerwy bródkowe oraz splot zębodołowy dolny również wykazuje odchylenia od normy. Nerw bródkowy wykazuje zmienność zarówno położenia, jak i przebiegu czy też liczby otworów. Otwór bródkowy lokalizuje się, w zależności od źródła, na wysokości drugiego zęba przedtrzonowego, pierwszego zęba przedtrzonowego lub między nimi. W rzadkich przypadkach (1-8%) otwór bródkowy znaleziono na wysokości pierwszego trzonowca, a w 0,17-1,5% –mezjalnie od pierwszego przedtrzonowca (4, 14, 15, 16). Obecność więcej niż jednego otworu bródkowego wykazano w zależności od grupy etnicznej u 1,4-10% przypadków, natomiast w bardzo rzadkich przypadkach (0,03-0,06%) otworu nie stwierdzono wcale (11, 14, 17). Badania naukowe na zwłokach oraz obserwacje kliniczne wykazały, że dodatkowe otwory wykazują podobną wielkość do otworu bródkowego, lecz bez towarzyszących naczyń krwionośnych (14, 16, 18, 19). Kierunek przebiegu nerwu bródkowego zarówno w kości (14, 20, 21), jak i po wyjściu z otworu bródkowego również wykazuje zmienność. Pogrel i wsp. wykazali, że w 15-40% przypadków nerw ponownie wchodzi do kości, z czego w 50% nerw przekracza linię pośrod...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.