Boreliozowe zapalenie stawów - diagnostyka i rehabilitacja stawów
Reklama

Diagnostyka i rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych w boreliozowym zapaleniu stawów

Leczenie boreliozy

Boreliozę leczy się za pomocą antybiotyków. Antybiotykami z wyboru są: penicyliny, cefalosporyny oraz tetracykliny w odpowiednich dawkach.

Boreliozę należy leczyć zazwyczaj kilka miesięcy, podobnie jak gruźlicę czy trąd (co najmniej do 6 miesięcy), aż do ustąpienia objawów klinicznych, i jeszcze przedłuża się leczenie o dalsze 3 miesiące. Może ono trwać nawet ponad rok, jeśli stwierdzono neuroboreliozę.

Przeczytaj wszystkie artykuły z kategorii ORTODONCJA W PRAKTYCE

Opis przypadku

Dominik (l. 28) zgłosił się do gabinetu ortodontycznego w Kielcach z powodu bólu w lewym stawie skroniowo-żuchwowym podczas otwierania, wysuwania żuchwy oraz podczas żucia. Stwierdzono ograniczenie odwodzenia żuchwy. Ból promieniował do wyrostka sutkowatego po stronie lewej. Rozpoznanie ortodontyczne – tyłozgryz całkowity asymetryczny z przemieszczeniem linii środkowej żuchwy w prawo z retruzją siekaczy górnych, zgryz pogłębiony.

Plan leczenia

  1. Usunięcie zębów: 18, 28, 38 i 48.
  2. Wykonanie na początku leczenia turbobitów (guzków podniebiennych na siekacze i kły).
  3. Wykonanie szyny repozycyjnej górnej, która w trakcie leczenia była korygowana i stała się szyną relaksacyjną.
  4. Leczenie wady zgryzu przy pomocy aparatów stałych.
  5. Rehabilitacja mięśni narządu żucia.
  6. Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych.

Badanie URNŻ przedstawiają karty badania: MFA wg A. Bumanna, badanie palpacyjne mięśni głowy i szyi wg F. Festy oraz analiza posturalna wg M. Langlade.

W wywiadzie pacjent podał, że od stycznia przyjmuje 1 x dz. 100 mg doxycycliny z uwagi na rozpoznanie infekcji Borreliosis burgdorferi z następowymi nawracającymi epizodami bólu lewego stawu kolanowego oraz lewego stawu skroniowo-żuchwowego. Badania krwi polegały na ocenie czynników zapalnych i czynników reumatoidalnych. Testy serologiczne dla Borreliosis burgdorferi (ELISA, Western-Blot) były pozytywne dla IgM i IgG.

Badaniem klinicznym MFA wg Bumanna stwierdzono: zespół dysfunkcji URNŻ, postać bólową z przemieszczeniem krążka bez zablokowania po stronie lewej, osteoarthritis capsulitis lewego SSŻ, nieznacznie ograniczony tor odwodzenia i wysuwania żuchwy, oraz bóle powięziowo-mięśniowe mięśni żujących. W analizie posturalnej stwierdzono uniesienie obręczy barkowej po stronie lewej ze wzmożeniem napięcia mięśniowego. Wykazano pozorne skrócenie kończyny górnej po wykonaniu testu wałeczkowego; asymetria wyrównywała się, co świadczy o komponencie zstępującej ze stawu skroniowo-żuchwowego lewego – związane z „napięciem mięśniowym zabezpieczającym”. Stwierdzono hipokonwergencję oka lewego.

W analizie zdjęć czynnościowych 3D w zwarciu stwierdzono kształt haczykowaty lewej głowy stawowej ze zmniejszoną dotylnie szparą stawową. Zmiany erozyjno-wytwórcze w płaszczyźnie czołowej dają obraz główki stawowej lewej w kształcie buta (ryc. 6).

W rozwarciu główki stawowe nie osiągają szczytu guzka stawowego (ryc. 7).

Opis leczenia

Leczenie pacjenta było wnikliwie monitorowane, począwszy od szyny repozycyjnej, która po ustąpieniu objawów bólowych i trzasków w lewym stawie po kilku korektach stała się szyną relaksacyjną w neuromięśniowej pozycji kłykci CR. Wraz z szynoterapią po 4 miesiącach wdrożono leczenie pełnym aparatem stałym w łuku dolnym i częściowym aparatem stałym w łuku górnym od zębów 15-25, co dało pożądany efekt końcowy. Należy dodać, że szyna górna byłą szyną opartą na zasadzie górnej płytki Schwarza ze śrubą i z wałem skośnym. Różniła się od tradycyjnej płytki tym, że była wykonana z rejestracją osi zawiasowej stawu przy pomocy łuku twarzowego Gerbera i z zarejestrowaniem zwarcia centralnego oraz pozacentralnego zgodnie z procedurami dotyczącymi postępowania przy wykonywaniu szyny repozycyjnej, a następnie relaksacyjnej. Elementy utrzymujące szynę w postaci podwójnych klamer Adamsa były dogięte na zębach 16 i 17 oraz 26 i 27, zaś 4 krótkie klamry kulkowe utrzymywały szynę w odcinku przednim i były zamocowane między zębami tak, by nie interferowały z łukiem aparatu stałego w zamkach.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.