Bruksizm u dzieci i młodzieży - jak wygląda leczenie?
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Bruksizm u dzieci i młodzieży

Bruksizm w medycynie jest rozpatrywany w charakterze zaburzeń snu i należy do tzw. parasomni (3, 5). Są one definiowane jako nieprawidłowe zjawiska podczas snu, najczęściej jako zaburzenia motoryczne lub zaburzenia układu wegetatywnego (5). Łączy się je z występowaniem mikrowzbudzeń podczas snu, które predysponują do różnych rodzajów aktywności ruchowej, takich jak między innymi bruksizm (16). Autorzy podkreślają również współistnienie bruksizmu z lękami nocnymi czy somnambulizmem (3, 16).

Uważa się, iż zaburzenia zwarcia wywołują zwiększone pobudzenie mięśni żucia i pojawienie się bruksizmu (3, 12). Najnowsze doniesienia wskazują jednak, że mogą być one jedynie przyczyną destrukcyjnego działania bruksizmu na elementy układu stomatognatycznego (16). Zauważono natomiast większą częstość występowania zaburzeń w okresie wymiany uzębienia u młodocianych, zwłaszcza w jego końcowej fazie. Nie jest jednak jednoznaczne, w jakim stopniu te przejściowe zmiany, związane z fizjologiczną utratą zębów mlecznych i wyrzynaniem się zębów stałych, mogą wpływać na utrwalenie się nawyku zaciskania i zgrzytania zębami (8).

Stwierdzono także rodzinną predyspozycję do pojawienia się bruksizmu. Większe ryzyko występuje u dzieci rodziców zgrzytających zębami (3, 9, 16, 17). Nieliczne źródła donoszą, że w przypadku zdiagnozowania bruksimu w wieku dziecięcym występuje on również w wieku dojrzałym (5). Zauważono także korelacje pomiędzy bruksizmem a zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością i towarzyszącymi chorobami (np. ADHD, zespół Downa czy autyzm) (13, 18, 19). Istnieją natomiast sprzeczne doniesienia na temat współistnienia bruksizmu oraz chorób takich jak alergia czy astma (17, 20). Podkreśla się również przebyte urazy głowy, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, tężec oraz padaczkę z ogniskami zlokalizowanymi w obrębie płatów skroniowych (3). Może...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.