Czwarty ząb trzonowy zlany z zębem mądrości - omówienie przypadku
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Czwarty ząb trzonowy zlany z zębem mądrości

Gunduz i wsp. (5) opisują przypadek obustronnego zrośnięcia zębów zatrzonowych z zębami mądrości w żuchwie, podkreślając, że jest to niezwykle rzadkie zjawisko. U opisywanej pacjentki anomalia występowała jednostronnie. Menardia-Pejuan i wsp. (6) przedstawiają bogaty materiał kliniczny obejmujący 53 dodatkowe zęby trzonowe. W prezentowanej grupie większość nieprawidłowości miała przebieg bezobjawowy. Jeden z zębów był przyczyną torbieli zawiązkowej, w dwóch przypadkach odnotowano zapalenie zatoki szczękowej,natomiast w jednym – ból okolicy zatrzonowcowej.Patologia występowała istotnie częściej w szczęce niż w żuchwie. Większość pacjentów stanowili mężczyźni.U 11 osób zęby trzonowe dodatkowe występowały obustronnie. Najczęściej wada dotyczyła jednego kwadrantu,najrzadziej – czterech. 50 zębów było zatrzymanych w kości bądź pod błoną śluzową. U leczonej przez nas pacjentki zęby były wyrznięte do łuku, co podkreśla rzadkie występowanie takiego procesu. Na uwagę zasługuje jeden z prezentowanych przypadków, w którym występowały czwarty i piąty ząb trzonowy, co stanowi wyjątkową rzadkość.

Sam fakt zrośnięcia zębów trzonowych nie stanowi wskazania do ich ekstrakcji, natomiast w przypadku braku możliwości leczenia jednego z nich metoda postępowania jest zależna od rodzaju wady. Jeżeli zęby połączone są tylko poprzez tkanki twarde, można podjąć się ich rozdzielenia i zabezpieczyć przed próchnica ząb pozostający w jamie ustnej. W przypadku wspólnej komory bądź korzenia można spodziewać się trudności w leczeniu endodontycznym ze względu na anomalie anatomiczne. W opisywanym przypadku ząb czwarty trzonowy tworzył konglomerat z zębem mądrości, który wyrżnięty do łuku pełnił funkcje zęba trzonowego. Był ustawiony prawidłowo w zgryzie, pomimo zwiększonych wymiarów. Gdyby nie zaniedbanie pacjenta, mógłby pozostać w jamie ustnej w charakterze zęba trzonowego i uczestniczyć w procesie żucia. Został usu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.