Demineralizacja szkliwa u pacjentów leczonych stałymi aparatami
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Demineralizacja szkliwa u pacjentów leczonych stałymi aparatami ortodontycznymi. Przegląd piśmiennictwa i opis przypadku leczenia białych plam próchnicowych

Fluor i jego związki

Fluor jest najbardziej rozpowszechnionym związkiem stosowanym w profilaktyce demineralizacji, a także w leczeniu już istniejących odwapnień. Aby odpowiednio zastosować materiały zawierające fluor, konieczna jest znajomość mechanizmu jego działania.

Przez wiele lat sądzono, że kariostatyczne działanie fluoru jest spełnione tylko wtedy, gdy fluor jest wbudowany w apatyty szkliwa. Okazuje się, że równie skutecznym mechanizmem jest działanie buforowe związku CaF2, który tworzy się na powierzchni szkliwa. Tworzy on rezerwuar jonów fluoru uwalnianych podczas obniżonego pH (do ok 4,5; poniżej tej wartości remineralizacja nie nastąpi) [14].

Jednym z najlepszych środków zawierających fluor są pasty do zębów. Różnią się one między sobą stężeniem fluoru i jego postacią (fluorek sodu, aminofluorek). Pacjentom ortodontycznym zaleca się stosowanie past o stężeniu fluoru 0,1% (1000 ppm) lub wyższym. Pasty o stężeniu 1500 ppm polecane są pacjentom ortodontycznym z niewystarczającymi nawykami higienicznymi [15].

Skuteczne okazują się również płukanki z fluorem (0,05%), stosowane codziennie, zmniejszają ryzyko demineralizacji [16]. Mogą być one wzbogacone o środki antybakteryjne (chlorheksydyna, triclosan, związki cynku), nasilając efekt kariostatyczny [17].

U pacjentów, u których wyżej zastosowane środki nie są wystarczające, należy rozważyć zastosowanie fluoru w postaci lakieru lub żelu. Aplikacja podczas każdej wizyty pozwala zmniejszyć ryzyko próchnicy nawet o 40% [18]. Wysoki poziom fluoru utrzymuje się jednak tylko kilka dni, pomiędzy wizytami poziom fluoru spada. Innym rozwiązaniem mogą być seala...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.