Dr. Hab. Wiesław Kurlej: Anatomia – nauka niedoceniana
Z dr. hab. Wiesławem Kurlejem, prof. nadzw., kierownikiem Zakładu Anatomii Stomatologicznej i prodziekanem ds. studenckich Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, rozmawiała Paulina Budna-Muc.
fot. A. Kapica
Panie Profesorze, jest Pan autorem obszernej pozycji książkowej dotyczącej anatomii dla stomatologów. Czy w anatomii, traktowanej często jako „niezmienna”, coś się zmienia? Dlaczego ta dziedzina wiedzy jest tak istotna również dla stomatologów?
Anatomia była, jest i będzie królową nauk medycznych. Anatomia ogólna stanowi zamknięty zakres wiedzy (jak słusznie pani zauważa, niezmienny), dlatego nadal liczne są prace związane z udoskonalaniem tej wiedzy do celów dydaktycznych. Wiąże się to z nowymi technikami anatomicznymi, nowoczesną wizualizacją anatomiczną, stąd też liczne na rynku wydawniczym atlasy anatomiczne, modele (mularze), przeźrocza, filmy przeznaczone do nauczania multimedialnego tej dyscypliny naukowej. Choć stricte naukowy charakter przedmiotu miał już swoje „pięć minut”. Niemniej jednak w dziedzinach pokrewnych, które są związane z anatomią (rozwój ontogenetyczny i filogenetyczny, zmienność narządów w kontekście potrzeb chirurgicznych, zwłaszcza w za kresie unaczynienia i unerwienia, problemy antropologiczne itp.), badania takie są nadal aktualne i stanowią podstawę współpracy interdyscyplinarnej.
Anatomowie stanowią specyficzną grupę nauczycieli akademickich, są wspania...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto się zarejestrować?
- zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
- zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
- będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
- możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
- masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.