Dr Neha Dixit: profilaktyka to klucz do skutecznego leczenia
Reklama

Dr Neha Dixit: Profilaktyka to klucz do skutecznego leczenia

Kiedy kończy się profilaktyka, a zaczyna leczenie? Czy można kategorycznie oddzielić te procesy? Na te pytanie i wiele innych odpowiada dr Neha Dixit, lekarz dentysta, periodontolog i chirurg. Kierownik Katedry Periodontologii w M.U.H.S. – Maharashtra University of Health Sciences (Indie). Obecnie związana ze Swiss Dental Academy jako wykładowca i kierownik ds. klinicznych w centrali firmy EMS w Swajcarii.

Pani Doktor, od wielu lat edukuje Pani dentystów w zakresie profilaktyki, niechirurgicznego leczenia przyzębia i periodontologii. Periodontologia to szczególna dziedzina stomatologii. Jakie umiejętności powinien posiadać periodontolog?

Neha Dixit: Wysokiej klasy periodontolog potrzebuje określonych kwalifikacji i umiejętności. Wymaga to zarówno edukacji, jak i treningu – praktycznych zajęć. Ukończone studia oraz kształcenie specjalistyczne w akredytowanych jednostkach to jedno. Nie można jednak zapominać o tym, co dalej, czyli zaangażowaniu we własny rozwój. Ciągłe kształcenie pozwala być na bieżąco z nowymi osiągnięciami w chirurgicznej i niechirurgicznej terapii przyzębia, należy być zmotywowanym do dalszego samodoskonalenia i uczenia się.

W zakresie umiejętności klinicznych periodontolog jest ekspertem w diagnozowaniu i planowaniu leczenia chorób przyzębia oraz biegłym w zakresie różnych technik – chirurgicznych i niechirurgicznych. Niezwykle ważne są także umiejętności interpersonalne: doskonała komunikacja i empatia, budujące zaufanie u pacjentów. Lekarz powinien umieć wyjaśnić możliwości leczenia i rozwiać wątpliwości pacjenta. Dbałość o szczegóły połączona z umiejętnością rozwiązywania problemów i dostosowywania planów leczenia dla wszystkich grup pacjentów również jest w tej pracy bardzo ważna, zwłaszcza połączona ze skrupulatnością i dokładnością podczas zabiegów chirurgicznych. Należy pamiętać, że priorytetem jest dobro pacjenta, poufność i przestrzeganie standardów etycznych. Dla mnie najważniejsze jest działanie w oparciu o sprawdzoną, popartą faktami wiedzę, śledzenie najnowszych badań, aby zapewnić pacjentom najskuteczniejsze metody leczenia i wreszcie – bycie otwartym na współpracę z innymi specjalistami.

Jak dentyści niespecjalizujący się w periodontologii mogą prowadzić pacjentów ze zmianami na błonie śluzowej jamy ustnej? Kiedy mogą leczyć samodzielnie, a kiedy skierować pacjenta do specjalisty?

Dentyści niespecjalizujący się w periodontologii mogą leczyć zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej, terapia powinna być poparta dokładną oceną i odpowiednią diagnostyką, wtedy można przeprowadzić leczenie wstępne. W przypadkach, w których nie można zastosować leczenia zachowawczego lub które wymagają specjalistycznej wiedzy periodontologicznej, należy rozważyć skierowanie do periodontologa. Współpraca stomatologów i periodontologów zapewnia kompleksową opiekę nad pacjentami ze zmianami na błonie śluzowej jamy ustnej.

A co z profilaktyką periodontologiczną? Którzy pacjenci w szczególności powinni być objęci opieką i podstawowe pytanie – kiedy kończy się profilaktyka, a zaczyna leczenie?

Rutynowa profilaktyka prowadzona z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, takich jak Guided Biofilm Therapy (GBT), spełnia wszystkie wymogi, przed którymi stoimy w przypadku tradycyjnej profilaktyki. Powinna być zalecana wszystkim pacjentom w ramach profilaktyki pierwszo-, drugo- i trzeciorzędowej. Profilaktyka jest kluczem do każdego skutecznego leczenia.

Pacjenci po leczeniu chirurgicznym jamy ustnej i implantacji wymagają szczególnej opieki. Co powinniśmy polecić pacjentom? Jak uniknąć powikłań i niepowodzeń implantacji?

Zmiany w zachowaniu i nawykach powinny być kamieniem milowym dla pacjentów implantologicznych. Po wszczepieniu implantów w jamie ustnej konieczna jest edukacja w zakresie higieny jamy ustnej oraz ciągłe wzmacnianie i motywowanie pacjentów do prawidłowego czyszczenia jamy ustnej. Regularne wizyty u dentysty są obowiązkowe. W tym miejscu chcę podkreślić, jak ważne jest doświadczenie lekarza i dobra diagnoza, aby już na początku uniknąć powikłań.

Dokonując oceny pacjenta, należy sprawdzić jego historię stomatologiczną, ale także ogólną – medyczną – pod kątem takich zagrożeń jak np. cukrzyca, czy nawyków – nałóg palenia tytoniu. Niezwykle ważna jest też ocena stanu kości – zdjęcia RTG. Planując leczenie, należy być ostrożnym. Poza względami estetycznymi należy wziąć uwagę gęstość kości. Precyzję w tym zakresie pomagają uzyskać narzędzia cyfrowe. Kolejny aspekt to kontrola infekcji – pamiętajmy o właściwej higienie pracy, korzystaniu ze sterylnych narzędzi. Kluczowe jest dobranie prawidłowej techniki chirurgicznej oraz odpowiedniego implantu, który stymuluje wzrost i stabilność kości. Należy też stosować przeszczepy kości, jeśli jest taka potrzeba. Od strony protetycznej ważne jest, aby uzupełnienie było dobrze dopasowane nie tylko estetycznie, ale też funkcjonalnie – unikajmy nadmiernego przeciążenia. Po implantacji pacjenta należy poinstruować na temat higieny, a także podkreślić istotę wizyt kontrolnych. W opiece okołooperacyjnej należy udzielać jasnych instrukcji i monitorować stan pacjenta. Wszystkie te działania przyczyniają się do zmniejszenia zagrożenia powikłaniami, wpływają także na skuteczność implantacji.

Oprócz pracy zawodowej zajmuje się Pani Doktor także badaniami naukowymi oraz edukowaniem lekarzy dentystów i personelu stomatologicznego. Jakie plany w tym zakresie ma Pani Doktor na najbliższą przyszłość?

Moje plany to dalsze rozpowszechnianie i zwiększanie świadomości na temat znaczenia zachowania zdrowia i prawidłowej higieny jamy ustnej poprzez rutynową profilaktykę. Pacjenci w większości uważają, że zasady higieny są oczywiste i że robią to dobrze. Tak niestety często nie jest i to trzeba zmienić. Podkreślić też należy silny związek chorób przyzębia z chorobami ogólnoustrojowymi.

Praca zawodowa to podstawa, a co z czasem wolnym? Czy jest coś, co pasjonuje Panią Doktor tak bardzo jak medycyna?

Jestem pasjonatem podróży i odkrywania nowych miejsc. Ponadto bardzo lubię spacerować i pływać – te aktywności są częścią mojego regularnego programu ćwiczeń. Praktykuję także medytację ok. 30 minut dziennie. Wszystko to pomaga mi oczyścić umysł i zachować koncentrację w codziennej pracy.

Bardzo dziękujmy za rozmowę. Wszystkich zainteresowanych spotkaniem z dr Nehą Dixit „na żywo” zapraszamy do udziału w konferencji GBT Summit, która odbędzie się 24-25 maja 2024 r. w Wiśle. Będzie to również okazja do spotkania z redakcją „TPS”.

Przeczytaj artykuł o wybarwianiu opracowany przez dr Nehę Dixit.

Więcej na temat profilaktyki znajdziesz TU.

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.