Ekstrakcje zębów – od historii do współczesności - Strona 2 z 4 - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Ekstrakcje zębów – od historii do współczesności

Największą sławą cieszyła się dźwignia zwana pelikanem, której nazwa wiąże się z podobieństwem do dziobu ptaka. Po raz pierwszy wspomniano o niej w 1363 roku. Od tamtej pory była głównym narzędziem ekstrakcyjnym – aż do XVI wieku. Dziób pelikana obejmował koronę zęba usuwanego od strony językowej, natomiast punkt oparcia do wyważania znajdował się na zębach sąsiednich, dlatego też do użycia tego narzędzia potrzebne były przynajmniej dwa zdrowe, dobrze osadzone zęby w bezpośrednim sąsiedztwie zęba usuwanego. Podczas zabiegu pacjent usadowiony był na niskim fotelu z głową odchyloną do tyłu, zlokalizowaną między udami operatora. Pelikan wymagał użycia bardzo dużej siły, której towarzyszyła zasada działania dźwigni dwustronnej. Niestety nawet prawidłowe zastosowanie owej dźwigni wiązało się z wystąpieniem powikłań, takich jak: bolesne rozszarpanie i zmiażdżenie dziąseł, wyłamanie zębów podporowych wyrostka zębodołowego, wystąpienie poważnych krwotoków, a nawet groziło złamaniem żuchwy lub szczęki. W 1545 roku w literaturze pojawiła się nowa odmiana dźwigni – „kozia stópka” (fot. 1), polecana do ekstrakcji przez Linderera i Parego. Stosowano ją w niezmienionej formie aż do XX wieku, natomiast jedyna modyfikacja dotyczyła dodania drugiego wygięcia części pracującej.

Sprawdź inne artykuły z kategorii ENDODONCJA.

W poszukiwaniu coraz to lepszych rozwiązań z upływem lat pojawiło się kilka nowych narzędzi. Jednym z nich był klucz dentystyczny (fot. 2), który opisał po raz pierwszy Aleksander Munro w 1742 roku. Zwany również kluczem francuskim, angielskim, niemieckim, Gorentgota oraz Fothergilla, wyglądał jak typowy klucz do otwierania drzwi. Miał prosty trzonek i dużą ok...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.