Eliminacja bólu w endodoncji - jak wygląda cały proces?
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Eliminacja bólu w endodoncji

Znieczulenie nasiękowe

Znieczulenie nasiękowe polega na wprowadzeniu do głębszych warstw tkankowych roztworów środków znieczulających. W ten sposób uzyskuje się porażenie włókien czuciowych w obrębie tkanek nasączonych lekiem znieczulającym. Znieczulenie ta technika umożliwia skuteczna anestezje zębów w obrębie szczeki i w przednim odcinku żuchwy. Zwykle wystarcza podanie środka znieczulającego jedynie od strony przedsionkowej. Wykonanie znieczulenia nasiękowego jest znacznie łatwiejsze od innych technik znieczulania. Igłę ustawia się ściętą powierzchnią w kierunku powierzchni kości. Punktem wkłucia jest przecięcie dwóch linii: pionowej wyznaczonej przez długa oś zęba i poziomej równoległej do brzegu dziąsła powyżej przejścia błony śluzowej nieruchomej w ruchoma. W miarę podawania środka znieczulającego igłę przesuwa się w kierunku wierzchołka korzenia, gdzie ostatecznie deponuje się około 1 ml płynu. Znieczulenie od strony przedsionkowej w razie potrzeby można uzupełnić podaniem anestetyku od strony podniebiennej. Igłę wkłuwa się w rzucie wierzchołka korzenia zęba, prostopadle do błony śluzowej. Następnie należy wykonać aspirację w celu upewnienia się, że nie doszło do skaleczenia tętnicy podniebiennej i dopiero w przypadku negatywnego wyniku próby podać środek znieczulający. Przeciwwskazaniem do wykonania znieczulenia nasiękowego jest stan zapalny tkanek. W takim przypadku znieczulenie nasiękowe można zastąpić przewodowym lub wykonać znieczulenie nasiękowe okoliczne (8, 14-27).

Znieczulenie przewodowe

Znieczulenie przewodowe polega na zablokowaniu przewodnictwa włókien czuciowych nerwów obwodowych. Środek znieczulający wprowadza się w bliskie sąsiedztwo pnia nerwu lub splotu nerwowego. W ten sposób przy użyciu niewielkiej ilości roztworu iniekcyjnego dochodzi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.