Kamica ślinianek – epidemiologia, diagnostyka, leczenie
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Kamica ślinianek – epidemiologia, diagnostyka, leczenie

LITOTRYPSJA

Litotrypsja jest zabiegiem polegającym na rozfragmentowaniu kamienia przez falę uderzeniową na cząstki o wielkości mniejszej niż 2 mm, które mogą być usunięte przez przepływającą ślinę. Fala uderzeniowa może być generowana na drodze piezoelektrycznej, elektrohydraulicznej, elektromagnetycznej, pneumatycznej lub laserowej. Litotrypsję można podzielić na:

  • wewnątrzustrojową, wykonywaną przy użyciu endoskopu, w znieczuleniu miejscowym,
  • zewnątrzustrojową, będącą zachowawczą metodą leczenia, niewymagającą znieczulania pacjenta, którą wykonuje się pod kontrolą USG.

Litotrypsja zewnątrzustrojowa (9, 14) jest według Iro i wsp. (15) metodą z wyboru leczenia kamicy ślinianki przyusznej. Cechuje się dużą skutecznością (57-81%) i nieinwazyjnością w stosunku do metod chirurgicznych, których powikłaniem mogą być poważne zaburzenia neurologiczne. Do zabiegu litotrypsji zewnątrzustrojowej kamieni ślinowych stosuje się metodę piezoelektryczną pod kontrolą USG, która nie wymaga znieczulenia i premedykacji. Pacjenci nie odczuwają bólu, podają jedynie delikatne kłucie na powierzchni skóry nad gruczołem ślinowym, w którym dokonuje się kruszenia kamienia. Po zabiegu chorym zaleca się środki ślinopędne i masaż ślinianki celem stymulacji przepływu śliny i wypłukania pokruszonych fragmentów złogu. Zabiegi mogą być powtarzane po 2-4 miesiącach (maksimum 4 zabiegi). Na skuteczność leczenia wpływ ma lokalizacja i wielkość kamienia oraz stan czynnościowy ślinianki. Większa skuteczność leczenia kamicy ślinianki przyusznej w stosunku do podżuchwowej (57-81% dla przyusznicy, 33-40% dla ślinianki podżuchwowej) wynika z możliwości lepszego spozycjonowania aparatury w polu zabiegowym i składu chemicznego złogów (dominacja komponenty ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.