Kształcenie przeddyplomowe i ustawiczne - dentalmaster.pl
Reklama

Panel dyskusyjny podczas VI Kongresu Stomatologii. Część 1. Kształcenie przeddyplomowe i ustawiczne

Do dyskusji włączył się także prof. Tomasz Gedrange, który przypomniał: – Na pierwszym miejscu w edukacji są towarzystwa naukowe, które dysponują 90% kadry wykładowców, a jedynym konkurentem dla nich są firmy, które ściągają młodych, niedoświadczonych wykładowców. A na którym miejscu widzą siebie izby lekarskie? Bo przejąć zadania jest fajnie, ale do tego potrzeba wykładowców, a jeżeli chcemy mieć ekspertów, to musimy mieć takich specjalistów, którzy są także naukowcami. Specjalizacja nie polega tylko na tym, że wydamy książeczki do zbierania punktów edukacyjnych, ale obejmuje ona nauczanie, edukację i działania praktycznie.

Głos zabrał także prof. Tomasz Konopka, który zwracając się do przedstawicieli izb lekarskich, wspomniał o problemach związanych z organizacją przez izby szkoleń dla lekarzy ogólnie praktykujących. Wyraził przy tym obawy, wskazując, że szkolenia specjalizacyjne są znacznie bardziej wymagające, a ich prowadzenie bardziej skomplikowane.

Dr Barucha odparł, że izby lekarskie nie zamierzają ustawiać się w kolejce od ministerstwa, informując, że przejmują szkolenia specjalizacyjne. Odniósł się także do podnoszonego zarzutu, że lekarze mogą obowiązek zbierania punktów edukacyjnych, ale nie muszą tego robić. Wskazał, że w ustawie nie ma określonej kary za odstąpienie od ich zbierania, dlatego samorząd nie dysponuje narzędziami, by ten obowiązek egzekwować.

Z kolei Jacek Kotuła z OIL w Zielonej Górze wspomniał, że izby lekarskie nie mają instrumentu, który pozwalałby im wpływać na kształt i poziom prowadzonych kursów ani też na skreślanie z listy podmiotów, nawet jeżeli organizowane przez szkolenia nie mają odpowiedniej wartości merytorycznej. – To prawo jest niejako martwe, bo nie mamy instrumentu przymusu. Z drugiej strony, dlaczego mamy wymagać od lekarzy poświęcania swojego wolnego czasu i finansów dla dobra pacjentów, jeżeli nie ma z tego tytułu żadnej korzyści. Lekarz się kształci, a nie może w związku z tym wziąć wolnego dnia – z jednej strony jesteśmy postrzegani jako przedsiębiorcy, a z drugiej jako lekarze – dodał dr Kotuła.

W odpowiedzi Małgorzata Zadorożna, dyrektor Departament Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia, potwierdziła, że ministerstwo jest otwarte na rozmowy w tej sprawie. – Jeżeli chodzi o kształcenie ustawiczne – punkty edukacyjne, ministerstwo jest bardzo otwarte na rozmowę w tej sprawie. Oddaliśmy to wiele lat temu w ręce izb lekarskich. Minister Zdrowia nie ingeruje w te kwestie poza ustawą i rozporządzeniem. W ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty mamy zapisane warunki, jakie musi spełnić podmiot, który chce wpisać się na listę podmiotów prowadzących kształcenie ustawiczne i przyznaje punkty za udział w określonych formach szkolenia. Mamy też rozporządzenie, które mówi, za co dostajemy punkty. Jeśli Państwo uważacie, że potrzebujecie więcej instrumentów albo większej regulacji, która przewiduje odmowę wpisu lub skreślenie, to w imieniu swoim i ministra zdrowia zapraszam na rozmowy – powiedziała dyrektor Zadorożna.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego:

  1. Małgorzata Zadorożna – dyrektor Departament Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia
  2. prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak – prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego
  3. prof. dr hab. n. med. Beata Kawala – konsultant krajowy w dziedzinie ortodoncji
  4. prof. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska – kierownik Pracowni Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
  5. prof. dr hab. n. med. Wojciech Bik – zastępca dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) ds. dydaktycznych i naukowych
  6. dr hab. n. med. Tomasz Gedrange – członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego
  7. dr hab. n. med. Edward Kijak – kierownik Katedry i Zakładu Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
  8. dr hab. n. med. Kornel Krasny – prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chirurgii i Implantoprotetyki Stomatologicznej
  9. dr n. med. Andrzej Szwarczyński – prezes Polskiego Towarzystwa Implantologicznego
  10. dr n. med. Jacek Kotuła – prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Zielonej Górze
  11. lek. dent. Paweł Barucha – wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej
  12. lek. dent. Witold Świenc – prezydent Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii

Moderatorem, a także uczestnikiem dyskusji był prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka – wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Źródło: pts.net.pl


Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.

Zachęcamy również do nabycia naszych książek i e-booków dostępnych w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.