Leczenie stomatologiczne dzieci z autyzmem - jak wygląda?
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Leczenie stomatologiczne dzieci z autyzmem

Nie należy w wypowiedziach stosować aluzji czy mówić sarkastycznie. Jeśli używamy metafor, musimy je wyjaśnić w prostych słowach. Wyrażenia idiomatyczne, gra słów czy podwójne znaczenia są dla tych pacjentów na ogół niezrozumiałe. Podczas rozmowy lekarz powinien wykazywać się ciepłem, cierpliwością i zrozumieniem. Ważne jest przekazywanie tylko najistotniejszych kwestii – nadmiar informacji uniemożliwia prawidłowe odebranie i zrozumienie przekazu. Robienie przerw miedzy zdaniami pozwala dziecku na przetworzenie informacji, a także na zareagowanie. Nawet jeśli rodzic jest w gabinecie, wszelkie prośby czy komentarze należy kierować bezpośrednio do pacjenta, zwracając się do niego po imieniu, często powtarzając instrukcje ze względu na upośledzoną pamięć krótkotrwała (7).

Przy dzieciach z nadwrażliwością słuchowa należy modulować głośność mówienia, podnosimy głos jedynie, by przyciągnąć uwagę dziecka. Mówimy głosem spokojnym, wręcz kojącym. Należy unikać kontaktu fizycznego z dzieckiem (obejmowanie, przytulanie, głaskanie), gdyż jest to dla niego nieprzyjemne. Dziecko na tego rodzaju kontakt może reagować w sposób dla nas niezrozumiały, np. może zacząć potrząsać ramionami, zacząć bujać się, kołysać lub krzyczeć. Osoby pracujące z dziećmi autystycznymi muszą być przygotowane na występowanie destrukcyjnych zaburzeń zachowania. Płacz, krzyk, napady złości mogą być odpowiedzią na strach lub ból. Większość autystycznych dzieci ma problem z komunikacja werbalna, dlatego tez swoje emocje wyrażają w ten sposób. Nie jest wskazana zbytnia poufałość, jednak partnerskie traktowanie sprzyja budowaniu dobrej relacji. Błędem jest oszukiwanie pacjenta, ze nic nie będzie bolało, jeśli równocześnie zadaje mu się ból. Odzyskanie zaufania po takim przeżyciu jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe (10).

Percepcja bólu

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.