Leczenie zmodyfikowanym aparatem Herbsta pacjentów z agenezją zębów
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Leczenie zmodyfikowanym aparatem Herbsta (Malu) pacjentów z agenezją drugich zębów przedtrzonowych – opis dwóch przypadków

Dyskusja

Istnieje kilka sposobów postępowania z lukami w przypadku agenezji drugich zębów przedtrzonowych w żuchwie. Jednym ze sposobów jest utrzymanie lub odtworzenie miejsca w łuku pod przyszłe uzupełnienia protetyczne lub autotransplantację w to miejsce innego zęba własnego. Alternatywą wobec tych rozwiązań jest ortodontyczne zamknięcie przestrzeni [8].

Pierwsza z metod, czyli leczenie protetyczne za pomocą uzupełnień stałych, może być stosowana u dorosłych, kiedy istnieją ustalone już warunki zwarciowe w odcinkach bocznych [10]. W tym celu stosuje się m.in. implanty protetyczne, których główną zaletą jest możliwość odtworzenia ciągłościłuku zębowego bez konieczności szlifowania i obciążania zębów sąsiednich, jednak wymagają one odpowiedniej ilości miejsca w wymiarze poprzecznym, poziomym i pionowym, a ponadto mogą być zastosowane dopiero po zakończeniu rozwoju układu kostnego [11, 12].

Inną metodą zwiększania liczby zębów w przypadku hipodoncji jest autotransplantacja trzeciego zęba trzonowego do luki. Kaczmarek podaje, że przeprowadzenie tego zabiegu jest jednak możliwe tylko u wybranych pacjentów, w wieku od 15 do 19 lat [13], natomiast Zachrisson i wsp. [14] oraz Plakwicz i wsp. [15] proponują autotransplantację zęba przedtrzonowego szczęki do dolnego łuku w miejsce brakującego drugiego zęba przedtrzonowego u pacjentów z małym kątem podstaw szczęki i żuchwy.

Jeżeli chodzi o ortodontyczne zamykanie przestrzeni, to przed wyborem konkretnej mechaniki leczenia należy uwzględnić istniejącą wadę zgryzu, możliwe trudności lecznicze, estetykę twarzy, przewidywaną stabilność efektów terapeutycznych oraz oczekiwania pacjenta. W przypadku prawidłowych relacji zgryzowych lukę można domykać od tyłu, mezjalizuj...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.