Ozonoterapia w medycynie i stomatologii - Strona 2 z 7 - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Ozonoterapia w medycynie i stomatologii

Bakterie Gram-dodatnie są bardziej wrażliwe na działanie ozonu niż bakterie Gram-ujemne.

Bakterie otoczkowe są bardziej oporne na działanie ozonu (14). Ozon jest bardzo skuteczny w zwalczaniu szczepów bakterii odpornych na antybiotyki, a ultrakrótka ekspozycja zapobiega powstawaniu szczepów opornych na tego rodzaju leczenie (15). Jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe wzrastają w ciekłym środowisku, szczególnie w kwaśnym pH. Miejsca objęte stanem zapalnym lub zakażeniem są naładowane dodatnio (kwasowo), zaś ozon jest naładowany ujemnie, stąd chemia stanów zapalnych przyciąga O3 do tego obszaru. Działanie ozonu jest jednak specyficzne i selekcyjne w stosunku do komórek mikroorganizmów, nie uszkadza komórek organizmu ludzkiego z powodu dużych zdolności antyoksydacyjnych (1, 16).

Poza silnymi właściwościami bakteriobójczymi zwraca się uwagę również na inne mechanizmy działania ozonu, które wspomagają remineralizację. Ozon neutralizuje kwasy wytwarzane przez bakterie. Szczególne znaczenie ma rozkład kwasu pirogronowego, pod wpływem ozonu, do octanu i CO2, co znacząco wpływa na wzrost pH w jamie ustnej. Ma również właściwości oksydacyjne protein zawartych w ubytku, głównie: metioniny, cysteiny, histydyny i tyrozyny, które wstrzymują remineralizację. Uszkodzenie łańcuchów proteinowych umożliwia wbudowywanie minerałów, głównie wapnia i fosforu, w strukturę szkliwa (17, 18).

W przeciwieństwie do bakterii wirusy mogą rozmnażać się wyłącznie w komórkach gospodarza. Działanie przeciwwirusowe ozonu związane jest z utleniającym wpływem tego gazu na N-acetyloglikozaminy na powierzchni wirusa oraz inaktywuje reakcję z kwasem N-acetyloneuraminowym. Dezaktywacja wirusa polega na blokadzie receptora odpowiedzialnego za kontakt z komórką gospodarza, co tym samym uniemożliwia w...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.